NordBalt gotowy po remoncie. Czy skończą się przerwy w dostawach energii?

12 października 2018, 11:30 Alert

Litewsko-szwedzkie połączenie elektroenergetyczne NordBalt, został oddany do użytku po zaplanowanym wcześniej i ukończonym remoncie. Prace serwisowe miały na celu wyeliminować powtarzające się awarie techniczne połączenia.

Instalacje Nord Balt. Źródło: Litgrid

Naprawa trwała niecałe dwa miesiące. Początkowo prace miały potrwać do końca października, ale zakończyły się ponad dwa tygodnie wcześniej. – NordBalt działa w systemie w sposób czynny – zaznaczył litewski operator sieci przesyłowych Litgrid.

Rozpoczęte 16 sierpnia prace remontowe, polegały na wymianie połączeń kablowych. Zostały one zaplanowane na 28 października, jednak pod koniec 10 października środy operator poinformował, że kabel działa już od tego dnia wieczorem. – Wszystkie prace naprawcze przebiegły sprawnie, a warunki pogodowe były sprzyjające – powiedział Daivis Virbickas, prezes zarządu Litgrid.

Działające od lutego 2016 r., połączenie międzysystemowe o mocy 700 MW doświadczało częstych przestojów, dlatego podjęto decyzję o zastąpieniu 22 podziemnych połączeń kablowych po stronie litewskiej i 98 po stronie szwedzkiej.

W zeszłym roku na linii NordBalt dochodziło do wielu awarii i uszkodzeń. W styczniu połączenie było nieczynne przez tydzień – wtedy na rynku cena 1 MWh skakała do poziomu 118 euro, a w porannych szczytach nawet 200 euro, następnie ceny stabilizowały się. Ostatni raz odłączenie nastąpiło pod koniec lutego.

Baltic Course/Bartłomiej Sawicki