– Sprawiedliwa transformacja energetyczna to ochrona przemysłu europejskiego i miejsc pracy – powiedział minister rozwoju i technologii Piotr Nowak podczas wizyty w Paryżu, gdzie rozmawiał z francuskimi ministrami resortów gospodarczych. Rozmowy dotyczyły wzmocnienia stosunków gospodarczych, pakietu Fit For 55 i obecnej sytuacji energetycznej Europy.
Ministerstwo rozwoju i technologii podkreśla, że Francja jest obecnie 3. partnerem handlowym Polski pod względem polskiego eksportu, zaraz po Niemczech i Czechach. Ubiegły rok przyniósł ożywienie w obrotach handlowych między naszymi krajami. Po 11 miesiącach 2021 r. polski eksport do Francji wzrósł o 21 procent – do blisko 15 mld euro i o tyle samo import (21 procent) – 8,7 mld euro – czytamy w komunikacie.
Francuskie firmy zajmują 4. miejsce wśród największych inwestorów zagranicznych w Polsce. Wartość kapitału francuskiego zainwestowanego w naszym kraju wyniosła 17,2 mld euro w 2020 roku. Obecnie w Polsce działa ponad 1200 podmiotów z kapitałem francuskim.
Podczas spotkania z ministrem gospodarki, finansów i odbudowy Francji Bruno Le Mairem, Piotr Nowak zaznaczył, że docenia, iż prezydencja francuska jest zdecydowana zaangażować Radę ds. Konkurencyjności w monitorowanie negocjacji pakietu Fit for 55. – Musimy sprawić, aby głos ministrów przemysłu był słyszalny, aby respektowane były zasady neutralności technologicznej, efektywności kosztowej, sprawiedliwości i solidarności – podkreśłił szef MRiT.
Minister zaznaczył, że ważną rolę w obecnej zielonej transformacji odgrywa system ETS. Polska postuluje jego reformę, aby zatrzymać manipulacje cenami na rynku ETS i ograniczyć rolę instytucji finansowych w wyznaczaniu ich ceny.
– Jeśli chcemy zbudować silną Europę, musimy traktować ją jako jednolity rynek, a przepływ towarów, osób, usług i kapitału jako wspólne dobro – powiedział minister Nowak podczas spotkania z francuskimi inwestorami.
Poinformował, że polska gospodarka znajduje się w fazie dynamicznej transformacji cyfrowej. W ciągu ostatnich kilku lat wprowadziliśmy szereg proinnowacyjnych ulg podatkowych ukierunkowanych na przyspieszenie transformacji cyfrowej polskich firm.
Ministerstwo rozwoju i technologii/Jędrzej Stachura
WISE: Proponowany model transformacji górnictwa niesie ze sobą ryzyko większych kosztów