Nowakowski dla „RZ”: Jaworzno to najważniejsza inwestycja Grupy Tauron

19 października 2016, 14:30 Energetyka

– Projekt budowy bloku 910 MW w elektrowni Jaworzno stanowi najważniejszą inwestycję Grupy Tauron w segmencie wytwarzania. Uruchomienie nowego bloku planowane jest w roku 2019 – powiedział w wywiadzie dla dziennika „Rzeczpospolita” prezes Grupy Tauron Remigiusz Nowakowski.

Jak podkreślił w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”, aktualny poziom zaawansowania projektu elektrowni Jaworzno to 21 procent. – Obecnie trwa montaż konstrukcji stalowych budynków kotłowni i maszynowni oraz proces wznoszenia powłoki chłodni kominowej. Równocześnie prowadzone są prace przygotowawcze do montażu elementów części ciśnieniowej. Rozpoczęto także dostawy głównych elementów bloku, tj. turbiny parowej i generatora. W zakresie układów pomocniczych i towarzyszących trwa realizacja kluczowych projektów nawęglania i odpopielania bloku. Uruchomienie nowego bloku planowane jest w roku 2019 – podkreślił Remigiusz Nowakowski.

W zakresie sektora węglowego prezes Taurona podkreślił, że do 2018 roku firma przeznaczy blisko 250 mln zł na inwestycje w kopalni Brzeszcze. – Przyjęty plan jest już w trakcie realizacji. Podpisaliśmy pierwsze umowy wykonawcze m.in. w zakresie przebudowy wyrobisk wentylacyjnych oraz drążenia wyrobisk na poziomie 900 m. Trwa postępowanie na dostawę fabrycznie nowego wysoko wydajnego kompleksu ścianowego wraz z wyposażeniem. Ponadto realizowane są mniejsze umowy i dostawy, w tym w zakresie modernizacji Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla, urządzeń transportowych oraz przy obiektach socjalnych – zadeklarował prezes Grupy w rozmowie z „Rzeczpospolitą”. Dzięki rozbudowie kopalni Brzeszcze Tauron chce powiększyć bazę surowcową dla swoich zakładów produkujących energię.

Jak podkreślił prezes Nowakowski zgodnie z przyjętą przez Tauron strategią na lata 2016–2025 segment dystrybucji jest zasadniczym obszarem, wobec którego prowadzone będą nowe inwestycje. W ciągu najbliższych pięciu lat (do2020 roku włącznie) spółka chce w ten segment zaangażować ok. 9,5 mld zł. – Nakłady inwestycyjne będą przeznaczone głównie na poprawę bezpieczeństwa funkcjonowania sieci, jej rozbudowę i przyłączanie nowych klientów, a także na rozwój nowych produktów i usług dla naszych klientów, tj. smart metering czy e-mobility – podkreślił Nowakowski.

– Zmiana opomiarowania energii elektrycznej pozwoli więc jeszcze efektywniej i sprawniej monitorować stan sieci elektroenergetycznej i tym samym ułatwi służbom dystrybucji szybsze reagowanie na wszelkie zaistniałe zdarzenia, zarówno na drobne usterki, jak i duże awarie podkreślił w rozmowie z Rzeczpospolitą prezes Grupy Tauron.

Rzeczpospolita