Nowe konsorcjum przyspieszy wdrożenie reaktorów SMR-160 na Ukrainie

14 czerwca 2019, 14:30 Alert

Amerykańska firma Holtec International, ukraiński Energoatom i Krajowe Centrum Naukowo-Technologiczne (SSTC) formalnie zawarły partnerstwo na rzecz rozwoju małego modułowego reaktora SMR-160 konstrukcji Holtec oraz jego wdrożenia na Ukrainie.

Flaga Ukrainy. Fot. flickr.com
Flaga Ukrainy. Fot. flickr.com

Dokument ratyfikujący utworzenie wspólnego konsorcjum tych trzech podmiotów został podpisany 10 czerwca przez prezesa Holtec, Krisa Singha, dyrektora Energoatomu, Jurija Nedaszkowskiego i dyrektora SSTC, Igora Szewczenkę. W ceremonii podpisania – która odbyła się w siedzibie Holtec w Camden w stanie New Jersey – wzięli udział wysocy urzędnicy Holtec i delegacje z Mitsubishi Electric, Departamentu Energii USA i Energoatomu.

Utworzone konsorcjum jest amerykańską firmą zarejestrowaną w Delaware, w której każda ze stron posiada przydzielone akcje. Jego centrum operacyjne będzie miało siedzibę w Kijowie na Ukrainie.

„Konsorcjum da nowy bodziec do realizacji celów protokołu ustaleń (MoU) podpisanego w ubiegłym roku przez Energoatom i Holtec, który przewiduje budowę sześciu reaktorów SMR-160 na terenie elektrowni jądrowej w Równem” – powiedział przedstawiciel Holtec.
W marcu 2018 r. podpisano porozumienie między Holtec i Energoatom, przewidujące wdrożenie na Ukrainie technologii reaktorów SMR firmy Holtec i utworzenie centrum produkcji komponentów reaktora SMR-160. Ukraińskie centrum będzie jednym z czterech zakładów produkcyjnych, które Holtec planuje zbudować w rozproszonych lokalizacjach na całym świecie do połowy lat 2020.

Lekkowodny reaktor ciśnieniowy o mocy 160 MWe, konstrukcji Holtec, wykorzystuje paliwo uranowe o niskim stopniu wzbogaceniu. Rdzeń reaktora i wszystkie komponenty systemu wytwarzania pary będą zlokalizowane pod ziemią, a projekt zawiera m.in. pasywny system chłodzenia, który byłby w stanie pracować nieprzerwanie po wyłączeniu reaktora. Do pracy bloku nie są potrzebne żadne aktywne komponenty, takie jak np. pompy. Nie wymaga on także żadnego zewnętrznego zasilania do rozproszenia ciepła powyłączeniowego. Pierwsze reaktory SMR-160 planuje się uruchomić do roku 2026.

SMR-160 przechodzi obecnie pierwszą fazę trzyetapowego przedlicencyjnego przeglądu projektu dostawcy, prowadzonego przez kanadyjską Komisję Bezpieczeństwa Jądrowego. Oczekuje się, że Państwowy Inspektorat Dozoru Jądrowego Ukrainy będzie koordynował swoją ocenę regulacyjną SMR-160 w ramach współpracy z jego kanadyjskim odpowiednikiem.

World Nuclear News/CIRE.PL