AlertWszystko

Nowela prawa łupkowego trafi do Sejmu

(Teresa Wójcik)

W Sejmie nadany został bieg legislacyjny poselskiemu projektowi ustawy o zmianie ustawy Prawo Geologiczne i Górnicze (PGG). Projekt został wniesiony 11 marca br. przez grupę posłów z Klubu Parlamentarnego PiS w składzie: Barbara Bartuś; Joanna Borowiak;  Lidia Burzyńska;  Witold Czarnecki;  Ewa Filipiak; Leszek Galemba; Szymon Giżyński; Małgorzata Golińska; Robert Kołakowski; Paweł Lisiecki; Krzysztof Maciejewski; Stanisław Piotrowicz;  Piotr Polak;  Halina Szydełko; Janusz Śniadek;  Robert Telus;  Piotr Uściński; Jan Warzecha; Michał Wojtkiewicz; Tadeusz Woźniak; Krystyna Wróblewska. Sprawozdawcą projektu jest posłanka Anna Paluch. Pierwsze czytanie projektu odbędzie w sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa w dniu 30 marca br.  

Projekt został następująco uzasadniony – zmiana w ustawie jest konieczna po prawie rocznej realizacji znowelizowanej w 2014 r. ustawy Prawo Geologiczne i Górnicze. Doświadczenia – zdaniem wnoszących posłów – dowodzą, że są problemy z prawidłowym interpretowaniem ustawy PGG. Zdarzają się też niekiedy błędy uniemożliwiające prawidłowe prowadzenie procedur w zakresie  poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania węglowodorów. Koniecznym staje się też wprowadzenie “samoistnej podstawy prawnej” w przypadku zmiany koncesji oraz korekty przepisów przejściowych, regulujących kwestie koncesji udzielonych na podstawie przepisów sprzed wejścia w życie ww. nowelizacji, w tym spraw dotyczących niezwykle ważnych praw nabytych. Takich jak prawo podmiotu, który odkrył i udokumentował złoże do uzyskania koncesji na wydobywanie węglowodorów z tego złoża.

Zmiana proponowana w art. 34 ust. 1 ma dwa cele.  Po pierwsze doprecyzowanie materialnej podstawy prawnej zmiany koncesji na wniosek przedsiębiorcy-inwestora. Po drugie wyeliminowanie istniejących wątpliwości, co do tego,  czy art. 34 ust. 1 stanowi samodzielną regulację instytucji zmiany koncesji, czy też wymagane jest jej dokonanie również na podstawie art. 155 K.p.a.

Inne propozycje zmian w ustawie z 2014 roku nowelizującej PGG:

– zmiana w art. 8 ust. 1 i 3 oraz w art. 13 ust. 1 i 3 usuwa błąd ustawy, polegający na nie uwzględnieniu koncesji wydanych po wejściu w życie ustawy zmieniającej ustawę PGG. W praktyce oznacza to, że koncesje wydane po 1 stycznia 2015 roku nie istnieją w świetle przepisów przejściowych i nie ma uregulowań, co do ich wykorzystywania;

-zmiana w art. 12 ust. 1 i dodanie ust. 14. Ma ona na celu naprawienie błędu ustawy PGG, polegającym na nieuwzględnieniu postępowań w sprawie zmiany koncesji na wydobywanie węglowodorów ze złoża,  wszczętych ale niezakończonych przed dniem wejścia w życie ustawy. W przypadku koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż węglowodorów taki przepis został zawarty w art. 11, a w odniesieniu do koncesji na wydobywanie węglowodorów  zostało to omyłkowo pominięte.

Wnioskodawcy nie dopatrzyli się skutków społecznych projektowanej regulacji. Skutkiem gospodarczym – jak twierdzą – będzie możliwość dokonania zmiany udzielonej koncesji przez organ koncesyjny. Skutkiem prawnym przedmiotowej zmiany będzie uprawnienie nadane organowi koncesyjnemu do zmiany udzielonej koncesji i wyłączenie stosowania art. 155 Kodeksu postępowania administracyjnego w tym postępowaniu. Posłowie wnoszący projekt  uważają, że nie wymaga aktów wykonawczych. Jest też zgodny z prawem Unii Europejskiej.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X