– Mam ambicje aby Grupa Azoty była lepsza dzięki temu, że w niej jestem. To co chce wnieść do Grupy, to umiejętność formułowania realizacji strategii i planów związanych z całym organizmem a nie pojedynczymi jego częściami – powiedział nowy prezes Grupy Azoty Mariusz Bober.
Zwrócił także uwagę na to, że przez ostatnie kilka lat stworzono ,,trwałe i dobre podstawy dla dalszego rozwoju”. – Widzę duże obszary do doskonalenia. Chce wykorzystać te rezerwy do polepszenia wyników grupy – powiedział Bober.
Nowy prezes Grupy Azoty za cel stawia sobie m.in. zwiększenie integracji i konsolidacji Grupy, a także wspólne zakupy spółek wchodzących w skład Grupy. Ponadto Bober chce dużą uwagę poświęcić projektom innowacyjnym.
– Inwestycje powinny być dużo lepiej koordynowane . Powinny przynosić lepsze efekty. Powinniśmy postawić na innowacje i rozwój. Grupa Azoty powinna ponosić większe koszty na Badania i Rozwój – powiedział Bober.
W ubiegłym roku Azoty kontynuowały realizację wielu projektów. Połączone to było z pozyskaniem nowego finansowania od konsorcjum czterech banków komercyjnych oraz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz Europejskiego Bank Inwestycyjnego. Łącznie jest to kwota 7 mld zł, która ma zostać przeznaczona na 68 projektów inwestycyjnych. Odnosząc się do wyników finansowych Grupy w kontekście surowców energetycznych jej wiceprezes Andrzej Skolimowski powiedział, że spadek ich cen był korzystny dla spółki.
Prezes Bober dodał ponadto, że Azoty są grupa jest zainteresowana jest uzyskiwaniem jak najniższej ceny gazu. – Obecnie w czołowym hubie cena gazu wynosi 12 euro za 1MWh. W okresie letnim będzie wynosiła ona ok. 12,5 euro. W okresach poprzednich w pierwszej połowie 2015 roku płaciliśmy ponad 19 euro za 1 MWh. Cena powinna się utrzymać w drugiej połowie roku. Natomiast w 2017 ta cena będzie dużo wolniej wzrastała niż prognozy z lat poprzednich. Z naszej strony jako olbrzymiego konsumenta w skali polski gazu surowiec jest podstawowym surowcem, to są dobre perspektywy. – powiedział Witold Szczypiński.