Nowy reaktor atomowy w Emiratach gotowy do rozruchu

11 lipca 2018, 16:30 Alert
Elektrownia jądrowa Doel. Fot. Wikimedia Commons
Elektrownia jądrowa Doel. Fot. Wikimedia Commons

W bloku nr 3 elektrowni jądrowej Barakah zakończono główne prace budowlane, co umożliwia przygotowania do rozpoczęcia badań i rozruchu reaktora.

Emirates Nuclear Energy Corporation ogłosiła zakończenie głównych prac budowlanych na bloku nr 3 elektrowni jądrowej Barakah. Obejmowały one wylewanie betonu, instalację turbogeneratora oraz instalację elementów reaktora. Tym samym możliwe będzie rozpoczęcie testów niezbędnych przed uruchomieniem bloku. Ekipy budowlane zostaną przeniesione na blok nr 4.

Budowa pierwszego z czterech reaktorów jądrowych w elektrowni jądrowej Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA) została zakończona w końcu marca br. i jest on przygotowywany do załadunku paliwa. Obecnie blok nr 2 jest ukończony w 92 proc., nr 3 w 81 proc. i nr 4 w 67 proc. Są to reaktory wodne ciśnieniowy APR-1400 o mocy 1400 MWe dostarczone przez koreański koncern Korea Electric Power Corp. (KEPCO). Pierwszy reaktor tego typu został uruchomiony w Korei Płd. w 2016 r. Jego projektowany okres eksploatacji wynosi 60 lat. Dla elektrowni jądrowej Barakah zostały dostosowane do bardzo wysokich temperatur otoczenia panujących w ZEA. Ich budowa ma zostać ukończona w roku 2020 i po uruchomieniu elektrownia jądrowa Barakah będzie dysponować mocą 5,6 GWe.

Ministerstwo energetyki i przemysłu ZEA szacuje, że budowa elektrowni jądrowej pozwoli zmniejszyć emisję dwutlenku węgla przynajmniej o 21 mln ton rocznie. Obecnie energia elektryczna w ZEA pochodzi niemal w całości z elektrowni opalanych gazem ziemnym.

World Nuclear News/CIRE.pl