Nowy rekord sprawności ogniwa fotowoltaicznego

21 września 2016, 16:15 Alert

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, mało znana na globalnym rynku fotowoltaicznym japońska firma Kaneka poinformowała o osiągnięciu rekordu sprawności krystalicznego ogniwa fotowoltaicznego, znacząco poprawiając dotychczasowy, najlepszy wynik w branży.

Kaneka poinformowała, że na próbce krystalicznego ogniwa fotowoltaicznego (heterojunction, back-contact) w rozmiarach 180 cm2 osiągnęła sprawność na poziomie 26,33 proc. Ten wynik, lepszy od poprzedniego rekordu na poziomie 25,6 proc., potwierdził niemiecki Instytut Fraunhofera.

W czerwcu tego roku amerykański producent modułów fotowoltaicznych SunPower poinformował o wyprodukowaniu modułu fotowoltaicznego o sprawności 24,1 proc., co oznacza, że sprawność zastosowanych w nim ogniw musiała być jeszcze wyższa.

Kaneka opracowała ogniwo o rekordowej sprawności w ramach sponsorowanego przez japońską agencję New Energy Industrial Technology Development Organization (NEDO)projektu mającego na celu zredukowanie kosztów produkcji energii słonecznej. Opracowane przez Japończyków rozwiązania mają trafić do komercjalizacji.

Celem tego projektu jest zmniejszenie kosztu produkcji energii z instalacji fotowoltaicznych do poziomu 14 jenów/kWh (ok. 0,53 zł/kWh) oraz do 7 jenów/kWh (0,27 zł/kWh) w roku 2030.

Gramwzielone.pl