Niepowodzenie projektu budowy małych reaktorów modułowych (SMR) w Stanach Zjednoczonych, na który przełoży się inne problemy, stawia kwestię transformacji energetycznej opartej o atom pod wielkim znakiem zapytania – podaje Reuters.
Historia projektu
NuScale, pierwsza nowa firma z USA, która otrzymała certyfikat projektu od Komisji Dozoru Jądrowego (NRC) dla swojego małego reaktora modułowego (SMR) o mocy 77 MW, oświadczyła w listopadzie, że kończy projekt dotyczący energii bezemisyjnej (CFPP) we współpracy z Utah Associated Municipal Systemy zasilania (UAMPS) – podaje Reuters.
UAMPS jest dostawcą energii do 50 przedsiębiorstw energetycznych w zachodniej części Stanów Zjednoczonych, a program CFPP, na który Departament Energii zatwierdził 1,35 miliarda dolarów na 10 lat, został porzucony, ponieważ projekt nie zgromadził wystarczającej liczby inwestorów.
Należy wspomnieć, że celem projektu było zbudowanie kilku SMR-ów z firmy NuScale, tak aby były gotowe do użytku do 2029 roku. Anulowanie przedsięwzięcia nastąpiło wkrótce po tym, jak inni partnerzy projektu, firma X-Energy i Ares Acquisition Corporation, wycofały się z inwestycji wartej 1,8 miliarda dolarów, powołując się na „trudne warunki rynkowe”.
Klęska całego przedsięwzięcia, które miało być nadzieją na szybszy rozwój energetyki wywołało wielkie wątpliwościami, czy przyszłość małych reaktorów modułowych ma sens.
Problemów co niemiara
Jak podaje Reuters, według ekspertów Breakthrough istnieje kilka obszarów, które stwarzają rosnące problemy dla branży SMR-ów. Są to: wysokie stopy procentowe i ceny towarów, ograniczone łańcuchy dostaw, wadliwy system regulacyjny ograniczający innowacje, nieproporcjonalne koszty projektów w porównaniu z kosztami systemowymi oraz produkcja paliwa.
Wysokie stopy procentowe i koszty towarów w ciągu ostatnich kilku lat szczególnie mocno uderzyły w branżę energetyki jądrowej ze względu na długi czas realizacji projektów. Eksperci wskazują, że łańcuchy dostaw z trudem ulegają odbudowie.
Ponadto Ted Nordhaus, założyciel The Breakthrough Institute wskazuje, że nieprzewidywalny system regulacyjny w dalszym ciągu stwarza niestabilne warunki zarówno dla dużych reaktorów jądrowych jak i SMR-ów.
Co ważne, inną kwestią są koszty dostawy małych reaktorów modułowych, które są stosunkowo niskie ze względu na stosunkowo małe zapotrzebowanie na stal. Jednak koszty systemu muszą uwzględniać przepisy dotyczące bezpieczeństwa, które są bardziej rygorystyczne niż w przypadku innych rodzajów projektów energetycznych. Eksperci z The Breakthrough Institute twierdzą, że utrudnia to konkurowanie z paliwami kopalnymi i odnawialnymi źródłami energii.
Warto również dodać, że zaawansowana produkcja paliwa jądrowego przez dziesięciolecia opierała się o import surowców z Rosji. Obecnie znalezienie innego dostawcę paliwa do reaktorów jest możliwe, choć zajmuje więcej czasu, a to rzutuje na przesunięcia harmonogramu komercjalizacji ze względu na brak paliwa.
W dobie kryzysu energetycznego energetyka jądrowa wydaje się być rozsądnym rozwiązaniem jako odpowiedź na wysokie koszty energii. Jednak należy pamiętać, że obecne środowisko inwestycyjne i produkcyjne nie sprzyja szybkiemu wdrożeniu najnowszych innowacji i udoskonaleniu SMR-ów, co może oddalić perspektywę komercjalizacji tej technologii.
Reuters / Jacek Perzyński
https://biznesalert.pl/events/event/smr-w-polsce-nowe-wyzwania-i-szanse-dla-gospodarki/