NYT: Waszyngton rozważa dostarczanie broni Ukrainie. Polska też?

2 lutego 2015, 10:56 Alert

(NYT/Bogusław Mazur)

Rosjanie na Krymie. Fot. Wikimedia Commons
Rosjanie na Krymie. Fot. Wikimedia Commons

– Rząd USA powinien zmienić swoją politykę i rozpocząć zbrojenie ukraińskiej armii – pisze „New York Times” publikując raport „Zachować niepodległość Ukrainy. Odeprzeć agresję Rosji: Co Stany Zjednoczone i NATO muszą zrobić” Brookings Institution. Autorami raportu jest ośmiu byłych wysokiej rangi amerykańskich dyplomatów i wojskowych.

Autorzy raportu apelują o przekazanie Ukrainie 3 mld dolarów pomocy wojskowej w ciągu trzech lat oraz dostarczenie sprzętu wojskowego.

Ich zdaniem, Waszyngton powinien pomóc w dostarczeniu m.in. broni przeciwpancernej, radarów rozpoznania artyleryjskiego, pocisków rakietowych dalekiego zasięgu i rozpoznania lokalizacji, skąd zostały wystrzelone, dronów, oraz opancerzonych samochodów terenowych Humvee.

Wedle ekspertów, jeśli USA zdecydują się na dostarczenie Ukrainie broni, to podobną decyzję mogą podjąć także rządy Polski, Kanady, Wielkiej Brytanii i krajów bałtyckich.

Kijów od dawna zwraca się do USA i NATO o broń. Dotychczas administracja waszyngtońska sprzeciwiała się temu, uzasadniając to obawami, że doprowadzi to do zaostrzenia konfliktu na wschodzie Ukrainy.

“New York Times” donosi jednak, że administracja prezydenta Obamy rozważa zmianę swego stanowiska w kwestii dostarczania broni, szczególnie że następuje eskalacja konfliktu na wschodzie Ukrainy.

Wedle NYT, za zbrojeniem Ukrainy opowiada się dowódca sił NATO w Europie generał Philip Breedlove. Z kolei sekretarz stanu John Kerry, który w czwartek ma złożyć wizytę w Kijowie, „jest otwarty na nowe dyskusje o dostarczeniu broni, tak samo jak generał Martin Dempsey”, przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA.