Daniel Obajtek został Człowiekiem Roku Forum Ekonomicznego

9 września 2020, 06:45 Alert

Polska Agencja Prasowa (PAP) poinformowała, że prezes PKN Orlen Daniel Obajtek został wybrany Człowiekiem Roku Forum Ekonomicznego. Wydarzenie odbywa się w Karpaczu.

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Fot. PKN Orlen
Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Fot. PKN Orlen

Koncern multienergetyczny

Prezes Orlenu podziękował za wyróżnienie i stwierdził, że podejmowanie decyzji jest zawsze najważniejszym elementem biznesu. – W Orlenie podejmujemy decyzje i patrzymy perspektywicznie. Akwizycje, których dokonujemy, nie są po to, żeby zaspokoić czyjeś ambicje, ale są bardzo ważne dla całej gospodarki – powiedział.

Jego zdaniem, należy budować koncern multienergetyczny, w którym trzeba „wszystko scentralizować”, bo to pozwoli „wyzwolić pewne środki do dalszych inwestycji” – podaje PAP.

W czasie rządów Obajtka, Grupa Orlen pojawiła się na słowackim rynku detalicznym. Otwarto również kolejne, nowe obiekty sieci na Litwie. W 2019 roku został wdrożony projekt cobrandingu, wprowadzający logotyp Orlenu stacjach „Star” w Niemczech i „Benzina” w Czechach oraz na Słowacji. W kwietniu 2020 roku uruchomiona została pod Berlinem pierwsza stacja wyłącznie pod marką Orlen.

Orlen za prezesury Obajtka inwestuje także w krajowe spółki należące do koncernu, np. w Anwil. Z kolei Orlen Południe przekształcany jest w nowoczesną biorafinerię. W należącym do tej firmy zakładzie w Trzebini powstaje największa w Europie instalacja do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego oraz instalacja do doczyszczania wodoru.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

PKN Orlen przedstawi w październiku nową strategię rozwoju