Obajtek: Liczymy, że ropa z Przyjaźni popłynie do końca maja

9 maja 2019, 11:00 Energetyka
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Fot. BiznesAlert.pl
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Fot. BiznesAlert.pl

W Otwocku odbyła się konferencja prasowa z udziałem prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka. W rozmowie z dziennikarzami odniósł się on do problemu zanieczyszczonej rosyjskiej ropy i uszczelnienia rynku.

Prezes PKN Orlen odniósł się do problemu zanieczyszczonej ropy, która płynęła do Polski z Rosji przez ropociąg Przyjaźń: – Wspólnie z naszymi partnerami pracujemy nad rozwiązaniem tego problemu. Nie ma żadnego zagrożenia dla rafinerii. Uruchamiamy rezerwy i współpracujemy z Lotosem i PERN – powiedział Obajtek. Dodał, że Orlen liczy na to, że niebawem dostawy ropy zostaną wznowione i nie ma zagrożenia zmniejszeniem produkcji. – PKN Orlen liczy na to, że ropa popłynie „zdecydowanie szybciej” niż do końca maja – zadeklarował.

Zapytany co zrobić z tym, że ropa złej jakości weszła do sieci przesyłowej odpowiedział krótko: – Pracujemy nad tym.

Daniel Obajtek w rozmowie z dziennikarzami odniósł się też do wizji uszczelnienia handlu ropy: – Mamy swoje pomysły, jak instalacja rentgenów na autostradach. Orlen ma zdecydowanie szybszą ścieżkę zakupu takiego sprzętu. Możemy szybciej reagować. Opłaci się to nam wszystkim. Jeżeli mafia paliwowa dalej by sobie hasała, nie przetrwalibyśmy – powiedział.