Obajtek: Polacy będą mogli oszczędzać z Orlenem

16 listopada 2018, 07:30 Energetyka
daniel obajtek
Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Fot. PKN Orlen

 – Jeśli spojrzeć na kondycje polskiej gospodarki, to ona się rozwija, a Polacy się bogacą. Jednak, aby pobudzić zainteresowanie rynkiem kapitałowym, program Orlen w portfelu ma zmobilizować do zakupu akcji spółki poprzez giełdę jako swoistej lokaty – powiedział podczas konferencji prasowej PKN Orlen, prezes firmy Daniel Obajtek.

Jak powiedział Daniel Obajtek, w Polsce 70 proc. oszczędności znajduje w bankach na lokatach czy w domu. – W Szwecji 40 proc. oszczędności to akcje i udziały. Nasze działania mają zmobilizować Polaków do długoterminowego oszczędzania. Pogram Orlen w Portfelu dotyczy akcjonariuszy, inwestorów indywidualnych, którzy posiadają akacje spółki lub zamierzają je posiadać.

Zarabiać i oszczędzać…

Pogram dotyczy oszczędności i zarabiania jednocześnie, a z drugiej strony edukowaniu o rynku kapitałowym. – Chcąc przystąpić do programu należy posiadać teraz lub w przyszłości 50 akcji Orlen. Uczestnik programu otrzymuje kartę dzięki, której ma zniżki na stacjach paliw od 10-15 groszy w zależności od paliwa. Oszczędności to 500 zł na Polaka rocznie – powiedział. Aby partycypować w zniżkach należy posiadać kartę i co najmniej 50 akcji przez 1 miesiąc.

– Prowadzimy indywidualną politykę dywidendową. W tym roku za akcje Orlen wypłaciliśmy 3 zł. Biorąc pod uwagę 500 zł, które można zaoszczędzić, czyni to projekt atrakcyjnym. Dzięki karcie są też do 10 proc. upusty za zakupy na stacjach – powiedział prezes.

… i edukować

– Uruchamiamy także akcje edukacyjną w zakresie inwestycji na rynku kapitałowym. To kursy, szkolenia i certyfikaty. Orlen jako Polska firma, czempion, to stabilna przewidywalna firma, która ma swoją markę. To ważne, bo to też forma patriotyzmu gospodarczego. Poprzez akademię inwestycji chcemy uświadomić do inwestycji na rynku kapitałowym – dodał.

Wiceprezes zarządu Patrycja Klarecka podkreśliła, że program Orlenu daje szansę uczestniczenia w programie każdemu Polakowi. Podkreśliła, że jeśli dany Dom Maklerski przystąpi do programu, to zainteresowani akcjonariusze nie będą musieli zmienić Domu Maklerskiego.