Obiegły: Volkswagen rozmawia z ME o elektromobilności. Problemem są stacje ładowania

29 marca 2019, 12:00 Energetyka
Samochód elektryczny elektromobilność
fot. Pexels

– Rok 2019 będzie bardzo aktywny w obszarze elektromobilności, zaprezenowanych zostanie wiele nowych elektrycznych modeli aut. Ważne jest, by pod koniec roku mieć już rozwiniętą infrastrukturę do ładowania – powiedział Karol Obiegły, dyrektor operacyjny w Volkswagen Group Polska podczas panelu „Jak rozpędzić elektromobilność w Polsce – metody finansowania” na Kongresie MOVE w Poznaniu. BiznesAlert.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Obiegły zapewnił, że branża motoryzacyjna bardzo się cieszy, że ma fundament do dyskusji w postaci ustawy: – To dla nas bardzo duży komfort. Tryb konkursowy na pewno jest transparentny, ale nie dla rynku. Zakupów dokonują klienci i potrzebują oni informacji. Jeśli chcemy przełamać barierę cenową dla samochodów elektrycznych, będziemy musieli wyjaśnić klientom, jakie wsparcie im przysługuje. Tryb konkursowy powinien być jak najbardziej czytelny dla całego rynku. W tej chwili mamy do czynienia z informacją, że rząd będzie dopłacał pieniądze do samochodów elektrycznych, i rynek na takie dopłaty czeka. Tryb konkursowy daje też szansę na wsparcie dla wielu graczy na rynku. To z jednej strony dobre, ale taki otwarty system może wprowadzić zamieszanie. Powinno to być skonstruowane w sposób jak najbardziej przyjazny dla klienta – powiedział.

– W branży dzieje się dużo, warto działać w formach dyskusji i konferencji, by rozmawiać o tym, jak zrozumieć klientów. Liczba samochodów jest ograniczona, a z ładowaniem są jeszcze duże problemy – dodał Obiegły.

Przedstawiciel Volkswagena zapewnił, że bardzo istotna jest świadomość tego, jak będzie rozwijał się rynek: – Rok 2019 będzie bardzo aktywny, będą miały miejsce premiery modeli elektrycznych, również w Volkswagenie, w przyszłych latach będzie podobnie. Wydłuża się jednak okres oczekiwania na ładowarki. Ten rok powinniśmy zakończyć z dobrze przygotowaną infrastrukturą do ładowania, dlatego istotny jest dla nas termin uruchomienia konkursu dla rozwoju infrastruktury do ładowania samochodów elektrycznych – powiedział.

– Ładowanie samochodu elektrycznego w domu jest jedną z największych zalet tych pojazdów. Rozmawiamy z Ministerstwem Energii, by jednak nie zapomnieć o tych mieszkańcach, którzy mieszkają we wspólnotach mieszkaniowych, by pomyśleli o zachętach w tym miejscu – powiedział Karol Obiegły.