Siemoniak: Ustawa o obronie cywilnej będzie radykalnym przełomem

20 maja 2024, 09:00 Alert

Minister Tomasz Siemoniak podczas rozmowy z Radiem Zet powiedział, że planowana ustawa o obronie cywilnej będzie znacznym przełomem. Rozstrzygnie względy kompetencji w zakresie dowodzenia obroną cywilną, ureguluje również kwestie prawne w tym dotyczące schronów.

– Na pewno ta ustawa będzie radykalnym przełomem, jeśli chodzi o te działania. Różne elementy, stały procent PKB na te kwestie, to, że rozstrzygnie się odwieczny spór kto jest szefem obrony cywilnej, że minister administracji osobiście nią kieruje. Jest tam szereg spraw w tym schrony, instytucje. To duży akt prawny – powiedział Tomasz Siemoniak, minister spraw wewnętrznych i administracji, w rozmowie z Radiem Zet.

– To kwestia dni – zapewnił. – Nie ma dziś ważniejszej sprawy dla mnie – dodał.

Minister zapowiedział, że 20 maja ruszają konsultacje rządowe w sprawie ustawy o obronie cywilnej.

– Liczę na ponadpartyjne porozumienie i wsparcie prezydenta – zadeklarował Tomasz Siemoniak.

W marcu 2024 roku Władysław Kosiniak-Kamysz minister obrony narodowej i Marcin Kierwiński, ówczesny minister spraw wewnętrznych i administracji, zapowiedzieli powstanie ustawy o obronie cywilnej. Po uchyleniu 23 kwietnia 2022 roku ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczpospolitej Polskiej z 21 listopada 1967 roku Polska nie posiada podstawy prawnej regulującej obronę cywilną.

Radio Zet / Wojciech Jakóbik / Marcin Karwowski

Karwowski: Czy nowy rząd wskrzesi Obronę Cywilną?