Rz: OBWE ostrzega przed Nord Stream 2 i Turkish Stream

8 lipca 2019, 11:15 Alert
Nord Stream i OPAL bez podpisów
Nord Stream i jego niemiecka odnoga, OPAL. Grafika: BiznesAlert.pl

Na temat przyjętej przez Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) rezolucji w sprawie bezpieczeństwa energetycznego, w której zwrócono uwagę na gazociągi Nord Stream 2 i Turkish Stream pisze „Rzeczpospolita”.

Z informacji dziennika wynika, że Komitet ds. bezpieczeństwa Parlamentarnego Zgromadzenia OBWE zatwierdził rezolucję „Energetyczne bezpieczeństwo w regionie OBWE”, która zawiera między innymi wezwanie rządów członków organizacji o wstrzymania się od wykorzystywania surowców energetycznych jako instrumentu podporządkowania sobie innych.

Jednocześnie, jak czytamy w dzienniku, na wniosek przedstawicieli USA, Kanady i Litwy do rezolucji wprowadzono poprawkę, w której zwrócono uwagę na inwestycje budowy gazociągów Nord Stream 2 i Turkish Stream. Gazociągi te w ocenie autorów poprawki mogą stać się narzędziem nacisku politycznego i ekonomicznego na uzależnione od odstaw rosyjskiego gazu państwa. Do ostatecznego tekstu rezolucji wprowadzono też poprawki odnośnie rozbudowy infrastruktury gazowej między państwami i regionami w Europie.

Rzeczpospolita