Media

Odeszła śp. Barbara Skrzypek – nie milkną komentarze po śmierci bliskiej współpracownicy Kaczyńskiego

Pixbay/ Republika/ wPolityce

Nie milkną komentarze po sobotniej informacji o śmierci 66-letniej Barbary Skrzypek, wieloletniej współpracownicy prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. W środę kobieta była przesłuchiwana przez kontrowersyjną prokurator Ewę Wrzosek. Prokuratura grozi, że łączenie śmierci Barbary Skrzypek i przesłuchania jej przez Ewę Wrzosek spowoduję wejście „na drogę cywilnoprawną”.

Informację o śmierci Barbary Skrzypek podana została w sobotę wieczorem. Ta smutna wiadomość błyskawicznie rozeszła się w portalach społecznościowych. Śmierć wieloletniej dyrektor w biurze PiS natychmiast połączono ze jej środowym przesłuchaniem przez prokurator Ewę Wrzosek.

Prokurator zwalczająca PiS

W mediach przekazywano, że współpracownica prezesa PiS bardzo źle przyjęła przesłuchanie w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie. Odbyło się ono w środę 12 marca br. Przesłuchanie prowadziła prok. Ewa Wrzosek, znana z kontrowersyjnych i stronniczych wypowiedzi pod adresem polityków Prawa i Sprawiedliwości.

Kaczyński: odegrała w dziejach ostatnich 35 lat dużą i niezmiernie pozytywną rolę

Jarosław Kaczyński powiedział w telewizji wPolsce24, że na przesłuchanie śp. Barbary Skrzypek nie dopuszczono jej pełnomocnika prawnego. „Odmówiono jej udziału adwokata. Wiedziała też o tym, kim jest ta pani – bardzo twarda aktywistka” – mówił prezes PiS.

„Proszę o pamięć o Barbarze Skrzypek, bo to naprawdę była osoba, która po cichu, ale odegrała w dziejach ostatnich 35 lat dużą i niezmiernie pozytywną rolę” – powiedział Jarosław Kaczyński i dodał, że tzw. sprawa dwóch wież „jest sprawą nieistniejącą” – zaznaczył. W tej sprawie właśnie prokuratura przesłuchiwała przez kilka godzin współpracowniczkę prezesa PiS.

Przesłuchanie bez adwokata

W przesłuchaniu wieloletniej współpracownicy prezesa PiS, oprócz prokurator Wrzosek, wzięli udział także dwaj adwokaci – jeden z kancelarii posła PO mec. Romana Giertycha i drugi mec. Jacek Dubois, który reprezentuje austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera.

Dubois to też adwokat i pełnomocnik polityków PO, m.in. byłego marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego. Adwokat Austriaka wyjaśnił mediom, że Barbara Skrzypek podczas środowego pobytu w prokuraturze czuła się dobrze, a jej pełnomocnik prawny nie został dopuszczony do przesłuchania, bo nie było takiej potrzeby.

Na X ukazał się wpis mecenasa Dubois dotyczący przesłuchania. „Podawanie, że przesłuchanie przez panią prokurator Wrzosek ma coś wspólnego ze śmiercią pani Skrzypek jest niegodziwością. Uczestniczyłem w przesłuchaniu. Zachowanie pani prokurator było wzorowe. Nie pozwólmy na oszukańczą narrację” – napisał Dubois.

W środę jednak Dubois umieścił na X post następującej treści. “Trwają przesłuchania w sprawie “dwóch wież”. Dziś kultowa “pani Basia”. Pytanie do Roberta Górskiego czy po “Ucho prezesa” nie czas na ciąg dalszy “Ucho prokuratora?” – napisał mecens Dubois.

Groźby prokuratury

Ostrzeżenie przed łączeniem przesłuchania i śmierci Barbary Skrzypek opublikowała  Prokuratura Okręgowa w Warszawie. „(…) podnoszenie bezpośredniego związku pomiędzy tymi zdarzeniami skutkować będzie wystąpieniem przez Prokuraturę Okręgową na drogę cywilnoprawną celem ochrony dobrego imienia instytucji i referenta sprawy. Rodzinie zmarłej i Jej Najbliższym składamy wyrazy głębokiego współczucia z powodu poniesionej straty” – napisano w komunikacie opublikowanym na X.

Kondolencje dla Rodziny zmarłej opublikowała też w sobotę wieczorem prokurator Wrzosek. „Jestem głęboko poruszona informacją o śmierci Pani Barbary Skrzypek i składam Jej rodzinie szczere kondolencje Nieuszanowanie Jej śmierci przez media jest niegodne i nieludzkie” – napisała prok. Wrzosek, która w środę przesłuchiwała zmarłą.

“Nie macie wstydu”

Pod tym postem z kondolencjami prok. Wrzosek dla Rodziny zmarłej Barbary Skrzypek  rozgorzała w nocy z soboty na niedzielę dyskusja. „Dlaczego jej prawnika nie dopuszczono do tych czynności, za to było dwóch mecenasów jej wrogich?” – zapytał dziennikarz tygodnika Sieci Samuel Pereira.

Redaktor naczelny Holistic News Wojciech Wybrananowski tak skomentował wyjaśnienia Ewy Wrzosek: „Abstrahując od tej sprawy – jest pani ostatnim prokuratorem w Polsce (niestety wciąż jeszcze prokuratorem), który w kontekście swojej pracy mógłby mówić o ‘wysokich standardach’. Ostatnim.” – podkreślił Wybranowski.

Dziennikarz m.in. wPolityce Wojciech Biedroń napisał do Wrzosek. „Nie macie wstydu”. Marcin Dobski z TV Republika umieścił na X post opisujący przesłuchanie. „Układ sił podczas przesłuchania: Prok. Wrzosek, mec. Dubois i ktoś z kancelarii Giertycha vs. Barbara Skrzypek bez pełnomocnika” – napisał Dobski.

Nie tylko kondolencje

Kandydat na prezydenta Karol Nawrocki opublikował na X swoją reakcję na śmierć współpracownicy prezesa Kaczyńskiego. „Wstrząsnęła mną informacją o śmierci Barbary Skrzypek. Prokuratura znów daje dowód swojej politycznej gorliwości” – zaznaczył Nawrocki.

Publicysta Do Rzeczy Piotr Semka umieścił na swoim profilu na X zdjęcie śp. Barbary Skrzypek z krótkim komentarzem. „Pani Barbara zapłaciła największą cenę za to co się dziś w Polsce dzieje. R. I. P.” – napisał Semka

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski składając kondolencje Bliskim Barbary Skrzypek zwrócił uwagę na pilną potrzebę wyjaśnienia okoliczności śmierci kobiety. „Barbara Skrzypek R.I.P.  Okoliczności Jej śmierci muszą być wyjaśnione” – podsumował na X Świrski.

hub/ X/ wPolityce/ wPolsce24/ TV Republika/

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Powiązane artykuły

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent do premiera ws. ułaskawienia: skandalem jest bezprawie, które pan wprowadza

Po ułaskawieniu lidera Ruchu Obrony Granic Roberta Bąkiewicza przez Andrzeja Dudę, prezydenta ostro skrytykował premier Donald Tusk nazywając ten akt...

Podwyżki stawki abonamentu RTV na 2026 rok

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ogłosiła nowe stawki abonamentu RTV na 2026 rok. Jednak ich wprowadzenie stoi pod znakiem zapytania....

Skandaliczne wybielanie III Rzeszy na wystawie „Nasi chłopcy” w Gdańsku

Podlegające władzom samorządowym Muzeum Gdańska przygotowało wystawę o wcielonych do armii niemieckiej mieszkańcach Pomorza. „Tytułowi <<nasi chłopcy>> to nie metafora”...

Udostępnij:

Facebook X X X