Odkrycie w Egipcie uderza w plany wydobywcze Izraela

3 września 2015, 07:44 Alert

(Bloomberg/Teresa Wójcik)

Odkrycie ogromnych zasobów gazu w wschodniej części Morza Śródziemnego na wodach Egiptu, znacznie pogorszył perspektywy handlowe izraelskich złóż Lewiatan i Tamar.

Dom Handlowy Meitav DS Investments Ltd. zaleca inwestorom sprzedawać akcje spółek zaangażowanych w eksploatację Lewiatana, największego złoża gazu Izraela. Akcje największego partnera projektu, amerykańskiego koncernu Noble Energy Inc. spadły aż o 6,9 procent na Wall Streat w ostatni wtorek. Akcje izraelskiej Grupy Delek spadły na razie mniej – o 1,1 proc.

Po odkryciu wielkiego egipskiego pola gazowego – jak się wydaje – Izrael stracił szanse na eksport swojego gazu przede wszystkim do Egiptu, a zapewne też do sąsiednich krajów.
Zasoby gazu z podmorskich złóż egipskich są szacunkowo o 37 proc. większe niż zasoby pola Lewiatan.

Sir Michael Leigh analityk w think tanku German Marshall Fund z Waszyngtonu stwierdził kilka dni temu: – Bilans energetyczny wschodniej części regionu śródziemnomorskiego od Izraela i Cypru do Egiptu, zmienił się zasadniczo.

Według Leigha, rozpoczęcie wydobycia komercyjnego z pola egipskiego może nastąpić za 4 – 5 lat, podobnie jak – według optymistycznych prognoz – z pola Lewiatan. Wobec tej ogromnej prognozowanej zmiany szczególnie negatywnie trzeba ocenić działania rządu Izraelskiego, który utrudniał rozpoczęcie eksploatacji pól Lewiatan i Tamar. Wskutek tego opóźnienia są tak duże, że prawdopodobnie wydobycie z pola egipskiego rozpocznie się co najmniej o 1,5 r. wcześniej niż ze złóż Lewiatana.