AlertŚrodowisko

Czy KGHM przyczynił się do skażenia Odry? Odpiera zarzuty

Źródło: PAP, fot: Lech Muszyński

Słona woda mieszała się z Odrą od 29 lipca, a Wody Polskie nie zatrzymały zrzutu – takie wnioski płyną z doniesień Gazety Wyborczej. Woda miała wpływać do rzeki prosto z zakładów KGHM w Głogowie. Spółka podkreśla, że nie wychodziło to poza normy.

Zrzut słonej wody do Odry

Według informacji Gazety Wyborczej, do Odry wpływała słona woda, która pochodziła z zakładów KGHM w Głogowie. Zrzut, o którym mowa, miał rozpocząć się 29 lipca i trwał do 10 sierpnia. Poseł Koalicji Obywatelskiej Piotr Borys podał, że Wody Polskie „nie poprosiły o wstrzymanie zrzutu”.

O wysokim zasoleniu mówił brandenburski minister środowiska Axel Vogel. Niemiecki minister zaznaczył, że stężenie soli w wodzie jest nietypowe i w połączeniu z czynnikami naturalnymi, mogło to być przyczyną katastrofy ekologicznej. Do zwiększenia obecności soli w wodzie mogły doprowadzić susza oraz niski stan wód, jednak zaobserwowany wzrost był gwałtowny, co sugeruje związek z odprowadzaniem wód przemysłowych lub ścieków, do Odry.

Piotr Borys twierdzi, że wody wpływały do rzeki z rud i kopalni w okolicach Głogowa, ze zbiornika Żelazny Most Zakładu Hydrotechnicznego KGHM. Poseł KO zaznacza jednak, że zakład nie został poinformowany o katastrofie ekologicznej.

https://twitter.com/LidkaMarci/status/1560000444641968129

Badany jest możliwy wpływ zrzutów na obecny stan Odry, choć zakład KGHM zaprzecza wychodzeniu zrzutów ponad normy. Spółka zapewnia, że zrzuty były badane i dochodziło do nich 100 km powyżej punktu skażenia w Oławie.

Gazeta Wyborcza/Maria Andrzejewska

Marszałek Geblewicz: Od czterech lat nie robimy nic w zakresie odpowiedzialności za wody

 


Powiązane artykuły

Felicity Ace. Źródło: wikimedia

Sąd zdecyduje, kto odpowiada za tysiące Volkswagenów na dnie oceanu

W dniu 2 lipca 2025 roku rozpoczęła się rozprawa przed Sądem Krajowym w Brunszwiku dotycząca konsekwencji finansowych awarii frachtowca „Felicity Ace”...

Glapiński: Inflacja obniża się, ale odmrożenie cen energii może to zmienić

Zdaniem prezesa NBP inflacja będzie obniżała się z kwartału na kwartał. Możliwy jest jednak jej czasowy wzrost po odmrożeniu cen...
Komisja Europejska. Fot. Flickr

KE chce redukcji 90 procent emisji do 2040 roku. Polska: Nierealne

Komisja Europejska przedstawiła propozycję nowego celu klimatycznego: redukcja emisji gazów cieplarnianych o 90 procent do 2040 roku w stosunku do...

Udostępnij:

Facebook X X X