Czy KGHM przyczynił się do skażenia Odry? Odpiera zarzuty

18 sierpnia 2022, 11:15 Alert

Słona woda mieszała się z Odrą od 29 lipca, a Wody Polskie nie zatrzymały zrzutu – takie wnioski płyną z doniesień Gazety Wyborczej. Woda miała wpływać do rzeki prosto z zakładów KGHM w Głogowie. Spółka podkreśla, że nie wychodziło to poza normy.

Źródło: PAP, fot: Lech Muszyński

Zrzut słonej wody do Odry

Według informacji Gazety Wyborczej, do Odry wpływała słona woda, która pochodziła z zakładów KGHM w Głogowie. Zrzut, o którym mowa, miał rozpocząć się 29 lipca i trwał do 10 sierpnia. Poseł Koalicji Obywatelskiej Piotr Borys podał, że Wody Polskie „nie poprosiły o wstrzymanie zrzutu”.

O wysokim zasoleniu mówił brandenburski minister środowiska Axel Vogel. Niemiecki minister zaznaczył, że stężenie soli w wodzie jest nietypowe i w połączeniu z czynnikami naturalnymi, mogło to być przyczyną katastrofy ekologicznej. Do zwiększenia obecności soli w wodzie mogły doprowadzić susza oraz niski stan wód, jednak zaobserwowany wzrost był gwałtowny, co sugeruje związek z odprowadzaniem wód przemysłowych lub ścieków, do Odry.

Piotr Borys twierdzi, że wody wpływały do rzeki z rud i kopalni w okolicach Głogowa, ze zbiornika Żelazny Most Zakładu Hydrotechnicznego KGHM. Poseł KO zaznacza jednak, że zakład nie został poinformowany o katastrofie ekologicznej.

Badany jest możliwy wpływ zrzutów na obecny stan Odry, choć zakład KGHM zaprzecza wychodzeniu zrzutów ponad normy. Spółka zapewnia, że zrzuty były badane i dochodziło do nich 100 km powyżej punktu skażenia w Oławie.

Gazeta Wyborcza/Maria Andrzejewska

Marszałek Geblewicz: Od czterech lat nie robimy nic w zakresie odpowiedzialności za wody