Okupant oskarża Ukraińców o terroryzm na Krymie

5 maja 2017, 16:30 Alert
Zielone ludziki na Krymie
Rosjanie na Krymie. Fot. Wikimedia Commons

– Blokada energetyczna Krymu zorganizowana przez ukraińskich ekstremistów za milczącą zgodą władz w Kijowie była aktem terrorystycznym – stwierdziła podczas konferencji prasowej rzeczniczka rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych Maria Zacharowa.

Przypomnijmy, że od 18 marca 2014 roku Moskwa wbrew prawu międzynarodowemu i z naruszeniem integralności terytorialnej Ukrainy okupuje należący do Kijowa półwysep.

Atak terrorystyczny

22 listopada 2015 roku, nieznani sprawcy odcięli okupowany przez Rosję Krym od dostaw energii elektrycznej. Władze zajętego przez Rosjan Krymu przestawiły się na wykorzystanie awaryjnych rezerw energii po tym jak linie transmisyjne w obwodzie chersońskim na Ukrainie zostały wysadzone. Rosyjskie media oskarżyły krymskich Tatarów i Prawy Sektor o blokowanie naprawy, do której ostatecznie doszło. Strona ukraińska podejrzewała o prowokację Rosjan.

Zdaniem Zacharowej to właśnie Prawy Sektor oraz Tatarzy dokonali blokady energetycznej półwyspu poprzez bezpośredni atak terrorystyczny.

– Chcę poinformować wszystkich, którzy o tym nie wiedzą, że w międzynarodowych dokumentach pod którymi podpisały się również europejskie państwa, zwłaszcza kraje członkowskie Unii Europejskie, wskazano, że atak na infrastrukturę cywilną jest kwalifikowany jako atak terrorystyczny – powiedziała Zacharowa. Dodała, że w tej kwestii nie zaobserwowano nawet najmniejszej reakcji społeczności międzynarodowej.

Problemy z integracją

Warto również odnotować, że od czasu nielegalnej aneksji Kreml prowadzi aktywną politykę na rzecz integracji zagarniętych od Ukraińców terenów z Rosją. Moskwa zdążyła wcielić Krym oraz Sewastopol do Południowego Okręgu Federalnego. Równolegle chce również uniezależnić półwysep od macierzy pod względem energetycznym, m.in. poprzez budowę mostu elektroenergetycznego z kontynentalną częścią Rosji.

Dwie pierwsze jego nitki zostały oddane do eksploatacji w grudniu 2015 roku. Trzecia nitka o mocy 200 MW została uruchomiona 14 kwietnia 2016 roku. Z kolei czwartą nitkę, również o mocy 200 MW, uruchomiono 11 maja 2016 roku.

TASS/Piotr Stępiński