Okupowany Krym gotowy do sezonu grzewczego

4 listopada 2015, 07:24 Alert

(Energo-news.ru/Piotr Stępiński)

Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego Czernomorneftegaz zgromadził w jedynym na anektowanym przez Rosję Krymie magazynie gazu ziemnego Glebowskoje 1,27 mld m3 surowca, co jest wielkością wystarczająca dla bezpiecznego przejścia przez sezon grzewczy i już rozpoczął z niego pobór błękitnego paliwa – poinformowała służba prasowa spółki, którą przejął Gazprom po zajęciu półwyspu przez Rosjan.

– Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego Czernomorneftegaz wtłoczył do magazynu Glebowskoje 509 mln m3 gazu, przez co znalazło się w nim 1,27 mld m3. Podobna wielkość została zgromadzona przed sezonem grzewczym w zeszłym roku – czytamy w oświadczeniu.

Spółka podaje także, że na dzień dzisiejszy łączne zapotrzebowanie Krymu na gaz wynosi ok. 7 mln m3 dziennie, z czego 2 mln m3 jest pokrywane surowcem zgromadzonym w magazynie, a pozostałe 5 mln pochodzi z wydobycia na złożach podmorskich okalających półwysep. W miarę obniżenia temperatury powietrza i zwiększenia jego zapotrzebowania na błękitne paliwo, pobór surowca z magazynu będzie rósł – dodaje służba prasowa Czernomorneftegazu.