Ołena Zełenska bez samochodu za 4,5 mln euro

6 lipca 2024, 06:10 Media

Informacja dystrybuowana przez rosyjskie media rządowe o nabyciu przez Ołenę Zełenską samochodu Bugatti Tourbillon za prawie 4,5mln euro jest nieprawdziwa.

Źródło: www.president.gov.ua

„Verite Cachee France” to francuski portal, który 22 czerwca 2024 roku jako pierwszy, opublikował informację, o zakupie przez Ołenę Zełenską, luksusowego samochodu Bugatti Tourbillon. News został następnie błyskawicznie przejęty przez rosyjskie media rządowe i podany dalej.

Jak donosi FakeHunter, portal specjalizujący się w walce z dezinformacją, sprawą zainteresowało się od razu ukraińskie Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji (CPD), które jest częścią ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. CPD zbadało nagranie video z fałszywym sprzedawcą, z którego wynika, że Ołena Zełenska postanowiła kupić auto zaraz po jego prywatnym pokazie. CPD zaprzeczyło wiarygodności nagrania, podkreślając, że „Mężczyzna na filmie wykazuje oznaki sztucznie wygenerowanego deepfake’a”. Ich zdaniem „Rosyjscy propagandziści uruchomili tę fałszywkę przed szczytem NATO w celu zdyskredytowania najwyższego przywództwa Ukrainy na arenie międzynarodowej”.

Bugatti Tourbillon/ Źródło: www.bugatti.com

Kolejnym dowodem, mającym świadczyć o kupnie super samochodu przez żonę prezydenta Ukrainy, według rosyjskich mediów, jest faktura wystawiona za zakup auta. Na fakturze widnieje kwota 4 464 400 EUR i wystawiona na Ołenę Zełenską. Z analizy ukraińskiego Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji wynika jednak, że dokument ten nie spełnia francuskich wymagań prawnych. Francuska faktura Vat powinna zawierać informację o warunkach płatności, szczegółach dostawy, a co najważniejsze powinien się tam znaleźć numer identyfikacyjny VAT sprzedawcy i nazwa waluty. W dokumencie mającym świadczyć o zakupie kobiety, tych informacji brakuje. Wystawienie faktury w języku angielskim, a nie francuskim może również budzić podejrzenia. Z kolei z informacji uzyskanych przez CPD od producenta, składanie zamówień na ten model samochodu, będzie możliwe w 2025 roku, z dostawą przewidzianą na rok później.

„Była to fałszywa historia opublikowana w witrynie z fałszywymi wiadomościami, mająca na celu szerokie rozpowszechnienie w Internecie, a jej początki miały miejsce w rosyjskiej operacji dezinformacyjnej” – podkreśla BBC Verify, specjalna komórka do walki z dezinformacją brytyjskiej telewizji, powołana przez brytyjską telewizję publiczną.