(Interfax/Bloomberg/Piotr Stępiński)
Zdaniem cytowanego przez agencję Interfax omańskiego ministra ropy naftowej Ahmeda Al-Rumhiego OPEC popełnia błąd chcąc utrzymać udziały w rynku nie zmniejszając wydobycia w związku z obserwowaną nadprodukcją.
,,Myślę, że mylą się ci (przyp. Red. – członkowie OPEC),którzy trzymając się udziałów w rynku powodują spadek dochodów o połowę. Wolałbym zmniejszyć wydobycie o 5-10% zwiększając zyski o 100%” -powiedział Rumhi podczas konferencji prasowej. Jak informuje Bloomberg podobne stanowisko prezentuje Samir Kamal, libijski przedstawiciel w OPEC.
Warto dodać, że Oman jest największym na Bliskim Wschodzie producentem ropy i gazu, który nie jest członkiem OPEC.
W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy cena ropy Brent spadła o 47% w związku z światową nadprodukcją surowca, w tym Rosji oraz Ameryce Północnej. Pod koniec listopada zeszłego roku OPEC nie podjął decyzji dotyczącej zmniejszenia wydobycia ropy, przy czym państwa członkowskie kartelu dziennie wydobywały o 1 mln baryłek więcej niż przyjęty limit.
Według omańskiego ministra sens miałyby rozmowy OPEC z państwami, które nie są jego członkami aby razem omówić kwestie związane z obniżeniem wydobycia ropy.
Podczas konferencji prasowej wiceminister ropy Omanu Salim Al’Awfi powiedział, że w zeszłym roku Maskat wydobywał dziennie, średnio 943 tys. baryłek ropy oraz taką samą ilość kondensatu.
Zdaniem analityków obecnie Arabia Saudyjska prowadzi ostrą konkurencję z udziałem swoich kolegów z OPEC. Wcześniej Rijad stwierdził, że samodzielnie nie będzie przyczyniał się do wzrostu światowych cen ropy.
Jak informował BiznesAlert.pl podobny pogląd wyraził irański minister ropy Bijan Namdar Zangeneha, który stwierdził, że strategia OPEC polegająca na utrzymywaniu dotychczasowego poziomu wydobycia nie działa. 9 kwietnia informowaliśmy, że według ostatniej, krótkoterminowej prognozy amerykański Urząd Informacji Energetycznej (Energy Information Administration – EIA) przewiduje, że w 2015 roku cena baryłki ropy WTI wyniesie średnio 52 dolarów. Zgodnie z wyliczeniami IEA w 2016 roku ma ona wzrosnąć do poziomu 70 dolarów.