– Według najnowszego raportu Agencji Meteorologicznej ONZ dotyczącego globalnego klimatu w 2023 roku odnotowano rekordowo wysokie średnie temperatury na całym świecie. Dane wskazują, że temperatura globu osiągnęła najwyższy poziom od 174 lat przekraczając o 1,45 stopnia Celsjusza poziom sprzed epoki przemysłowej – podaje Reuters.
W zeszłym roku pobito wszystkie główne globalne rekordy klimatyczne, a rok 2024 może być gorszy – poinformowała we wtorek Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO).
– Ziemia wzywa pomocy, a najnowszy raport pokazuje, że planeta jest na krawędzi – skomentował sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres.
– Zanieczyszczenie paliwami kopalnymi powoduje chaos klimatyczny. Syreny wyją we wszystkich głównych wskaźnikach klimatycznych. […] Niektóre rekordy są nie bite, ale wręcz niszczone – dodał.
Temperatury oceanów również osiągnęły najwyższy poziom od ostatnich 65 lat. Ponad 90% mórz doświadczyło fal upałów w ciągu roku, co negatywnie wpłynęło na systemy żywnościowe na całym świecie.
– To, czego byliśmy świadkami w 2023 roku, zwłaszcza w związku z bezprecedensowym ociepleniem oceanów, cofaniem się lodowców i utratą lodu morskiego na Antarktydzie, jest powodem do szczególnego zaniepokojenia – powiedziała Celeste Saulo, Sekretarz generalny, Światowa Organizacja Meteorologiczna.
– Trend jest naprawdę bardzo niepokojący, a to ze względu na właściwości wody, które utrzymują ciepło dłużej niż atmosfera – dodała.
Zmiany klimatyczne wynikają głównie z emisji gazów cieplarnianych związanych ze spalaniem paliw kopalnych. Najnowszy raport opublikowany we wtorek wykazał znaczny spadek obszaru lodu morskiego na Antarktydzie, który osiągnął rekordowy poziom (o około milion km2 mniejszy niż poprzedni rekordowy stan). Ten obszar lodu jest mniej więcej równy wielkości Egiptu. Ocieplenie oceanów powoduje rozszerzanie się wody, a to przyczynia się do znacznego wzrostu poziomu morza, które w ciągu ostatniej dekady było ponad dwukrotnie wyższy niż w okresie od 1993 do 2002 roku.
– Ciepło oceaniczne było skupione w północnym regionie Atlantyku, z temperaturami przekraczającymi średnią o trzy stopnie Celsjusza pod koniec 2023 roku. Te podwyższone temperatury morskie wpłynęły na delikatne ekosystemy oceanów, powodując migrację wielu gatunków ryb na północ w poszukiwaniu chłodniejszych wód – informuje Reuters.
– Dlatego mówiliśmy o czerwonym alarmie, ponieważ musimy dbać o ludzi i o to, jak będą cierpieć z powodu tych częstszych, bardziej ekstremalnych zdarzeń – powiedziała dziennikarzom Celeste Saulo.
– Jeśli nic nie zrobimy, sytuacja się pogorszy i to będzie nasza odpowiedzialność – dodała.
Energia odnawialna również bije rekordy
Naukowcy tworzący raport stwierdzili, że produkcja energii ze źródeł odnawialnych, takich jak energia słoneczna, wiatrowa i wodna, osiągnęła rekordowe wyniki w 2023 roku, z przyrostem mocy o 50 procent od 2022 roku, co łącznie przekłada się na 510 gigawatów. Naukowcy podkreślają, że energia odnawialna stała się kluczowym elementem działań na rzecz klimatu, ze względu na jej potencjał w redukcji emisji gazów cieplarnianych. Państwa wyznaczyły sobie cel, którym jest potrojenie globalnej mocy energii odnawialnej do 11 tys. gigawatów do 2030 roku.
Reuters / Mateusz Gibała