ONZ wezwie Rosję do opuszczenia okupowanej elektrowni jądrowej na Zaporożu

9 września 2022, 16:45 Alert

Projekt rezolucji, przygotowany przez Polskę i Kanadę, który ma zostać przedstawiony Radzie Gubernatorów ONZ ds. kontroli nuklearnej, zawiera wezwanie Rosji do opuszczenia okupowanej elektrowni jądrowej na Zaporożu.

Projekt krążący wśród 35 krajów w Radzie Gubernatorów, najwyższym organie decyzyjnym Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, jest kontynuacją rezolucji przyjętej na posiedzeniu rady nadzwyczajnej w marcu, której sprzeciwiły się tylko Rosja i Chiny.

Podobnie jak w marcu dyplomaci stwierdzili, że celem było wykazanie dyplomatycznej izolacji Rosji i wywarcie na nią presji, by zakończyła okupację zaporoskiej elektrowni jądrowej, największej w Europie, która zagraża bezpieczeństwu nuklearnemu całej Europy.

Projekt tekstu, do którego dotarł Reuters, mówi, że rada ubolewa nad ciągłymi brutalnymi działaniami Federacji Rosyjskiej przeciwko obiektom jądrowym na Ukrainie, w tym trwającą obecnością sił rosyjskich i personelu Rosatomu w elektrowni jądrowej w Zaporożu.

Według dyplomatów, treść jest podobna do rezolucji marcowej, która również wyrażała ubolewanie działaniami Rosji, co daje jej szanse na przyjęcie.

Reuters/Mariusz Marszałkowski