Media rosyjskie manipulują. To nie koniec gry o OPAL

28 lutego 2018, 07:15 Alert
Nord Stream OPAL Niemcy
Gazociągi przesyłowe w Niemczech z zaznaczeniem OPAL. Grafika: Gascade

Chociaż rosyjskie media informują o przegranej PGNiG w sądzie boju o poprawę pozycji dominującej Gazpromu w regionie, to w sądzie przegrała jego spółka-córka. Do rozstrzygnięcia pozostają jeszcze dwie sprawy sądowe: Grupy Kapitałowej PGNiG i rządu polskiego, o czym pisał BiznesAlert.pl.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odrzucił skargę PGNiG Supply and Trading na decyzję Komisji Europejskiej w sprawie przyznania Gazpromowi stu procentowego dostępu do przepustowości odnogi Nord Stream w Niemczech, czyli OPAL. Sąd nie odnosił się do racji spółki, ale do faktu, że nie ma ona legitymacji do zaskarżenia tej decyzji. Właściwe dla sporu może być „duże” PGNiG, jako spółka-matka. Oznacza to, że sąd nie zakwestionował racji Polaków, ale odrzucił jeden z podmiotów ich broniących. Do skargi ma niekwestionowane prawo rząd polski i odrzucenie jego dokumentu przez Trybunał jest niemożliwe.

Do ostatecznego rozstrzygnięcia ma dojść na przełomie lat 2018-19. Polska pozostaje w grze, choć rosyjskie media twierdzą inaczej.

Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Rozstrzygnięcie sporu o OPAL może ustawić rynek na 15 lat