OPEC niedokładnie koryguje prognozy cen ropy

15 lipca 2015, 08:59 Alert

(Teresa Wójcik)

Siedziba OPEC

W miesięcznym raporcie zaprezentowanym 13 lipca b.r. Organizacja Państw Eksporterów Ropy Naftowej (OPEC) skorygowała w górę swoje prognozy globalnego popytu na „czarne złoto”, oceniając optymistycznie, że ceny na ten surowiec „niewątpliwie wzrosną” w 2016 r.

OPEC oczekuje, że zapotrzebowanie wynoszące w b.r. 1.28 mln baryłek dziennie, w przyszłym roku, wzrośnie do1,34 mln baryłek dziennie. Wzrost jest prognozowany na podstawie „wyraźnej poprawy i większego zrównoważenia rynku.”, dodaje organizacja. Po opublikowaniu raportu, ceny ropy nieco zwyżkowały, choć nie osiągnęły poziomu z maja i czerwca – ropa Brent ponad 62 dolary za baryłkę, ropa WTI około 58,28 dolarów za baryłkę.

Arabia Saudyjska nadal utrzymuje najwyższy poziom wydobycia ropy w ostatnim trzydziestoleciu, jej produkcja w czerwcu wyniosła 10,56 mln baryłek dziennie, czyli o 2,2 proc. więcej niż w maju. Tak wielkie wydobycie w warunkach niskich cen i utrwalającej się nadpodaży uzasadniane jest przez Saudyjczyków koniecznością utrzymania udziału w rynku. Udziału, który wg. raportu jest coraz bardziej zagrożony wielką produkcją ropy niekonwencjonalnej w Stanach Zjednoczonych. Jednakże analitycy rynku zauważyli, że choć zużycie ropy w samej Arabii Saudyjskiej wzrosło o 30 tys. baryłek dziennie, czyli o 12 proc. w stosunku do 2014 r., to w skali globalnej popyt na ropę produkowaną przez państwa OPEC w 2015 r. spadnie o ok. 100 tys. baryłek dziennie. Na pocieszenie tym państwom pozostaje prognoza zapowiadająca, że popyt ponownie wzrośnie w 2016 r. Jednakże prognoza jest ogólnikowa, nie podaje żadnych wielkości.

Raport miesięczny OPEC podniósł prognozę dla rosyjskiej ropy URAL, której wydobycie w 2015 r. ma dosięgnąć 10,68 mln baryłek dziennie. Jest to o 40 tys. baryłek dziennie więcej niż przewidywała poprzednia prognoza, która zapowiedziała, że wydobycie ropy w Rosji spadnie o 30 tys. baryłek dziennie.

Podstawy prognozy raportu OPEC zakładają duży i szybki wzrost zapotrzebowania na ropę w Azji, szczególnie w Chinach.  Autorzy raportu przyjęli, że w 2016 r. spowolnienie gospodarcze w Chinach zostanie zastąpione przez wzrost powyżej 10 proc., co radykalnie zwiększy zapotrzebowanie na energię, więc i na ropę. Raport przewiduje natomiast zasadnicze spowolnienie wydobycia ropy w Stanach Zjednoczonych w 2016 r. na skutek silnej negatywnej presji giełdowej. Powołuje się przy tym na prognozy amerykańskiej EIA (Energy Information Administration), które zapowiadają, że wydobycie ropy w USA wzrośnie do 9,47mln baryłek dziennie w 2015 r., aby spaść do 9,32 mln baryłek dziennie w 2016 r.

Te globalne zmiany na rynku ropy – zdaniem autorów raportu OPEC – pozwolą także już w 2016 r. ustabilizować ceny.

Analitycy Goldman Sachs mają poważne zastrzeżenia, co do tych prognoz.  Po pierwsze po ostatnim krachu giełdowym powrót Chin na ścieżkę dynamicznego wzrostu jest nieprawdopodobny. Dużo bardziej jest prawdopodobne, że Chiny doświadczą kilku lat kryzysu gospodarczego i ich rynek ropy się znacząco skurczy. Po drugie – na światowym rynku ropy pojawi się w 2016 r. wśród czołowych graczy Iran. Podpisane porozumienie mocarstw z Teheranem uwalnia Iran od sankcji także na eksport ropy i gazu. Oznacza to, że w ciągu 6 miesięcy po tym uwolnieniu, Iran będzie dostarczać na rynek światowy więcej niż 700 tys. baryłek ropy dziennie.  Amerykański Instytut Naftowy (American Petroleum Institute – API) uzupełniając raport OPEC szacuje, że amerykańskie zapasy ropy WTI wg stanu na 14 lipca 2015 roku wyraźnie spadły w tygodniu kończącym się 10 lipca. Ale ropa WTI ma wciąż tendencję spadkową w transakcjach terminowych. Najbliższe wsparcie dla WTI jest zakładane na poziomie 50 dol. za baryłkę. Ceny futures przetestowały ten poziom w lipcu 2015. Trendy handlowe zapowiadają, że ceny WTI mogą w krótkim okresie wahać się w od 50 do 55 dol. za baryłkę. Jednak Barclays z API spodziewa się, że baryłka WTI w b.r. średnio będzie kosztować ostatecznie 54 dol. za baryłkę i 64 dol. za baryłkę w 2016 r. Ceny Brent będą prawdopodobnie oscylować około 60 dol. za baryłkę w 2015 roku i 68 dol. za baryłkę w 2016 r.