Z danych OPEC+ wynika, że odstępstwa w cięciach wydobycia w okresie obowiązywania porozumienia naftowego od maja do lipca wyniosły 2,3 mln baryłek dziennie.
Dziurawe porozumienie
Największą niezgodność co do zobowiązań odnotował Irak, który przekraczał średnie dzienne wydobycie w ciągu trzech miesięcy o 851 tys. baryłek. Drugim państwem, które nie wywiązało się z założeń układu była Nigeria. Przekroczyła ona swoje zobowiązania o 351 tys. baryłek dziennie.
Trzecim państwem na liście jest Rosja z 281 tys. baryłek ropy dziennie a czwartym Kazachstan, którego odstępstwa wynosiły 181 tys. baryłek dziennie.
Tylko sześć z 18 państw, które zobowiązały się do cięć wydobycia (Iran, Libia i Wenezuela zostały zwolnione z obowiązku ograniczania wydobycia) zrealizowało kwoty w pełni. Była to Arabia Saudyjska, Kuwejt, Bahrajn, Oman, Malezja i Algieria. Te kraje nie muszą dokonywać dodatkowych cięć.
Pozostałe państwa są zobowiązane do 28 sierpnia przedstawić szczegółowy harmonogram dodatkowej redukcji wydobycia ponad ustalony plan (7,7 mln baryłek ropy od sierpnia), który zostanie spełniony do końca września.
Obecny poziom cięć na poziomie 7,7 mln baryłek ropy dziennie ma obowiązywać do końca grudnia bieżącego roku. Doliczając niespełnione przez niektóre państwa redukcję w sierpniu i wrześniu, poziom faktycznej redukcji wydobycia może wynieść 8,85 mln baryłek ropy dziennie.
S&P Platts/Mariusz Marszałkowski
Wizja drugiej fali koronawirusa kryje spotkanie OPEC+ o porozumieniu naftowym