EnergetykaOpinieRopaSurowce

OPEC+ odsuwa w czasie ograniczenia produkcji ropy. Czy przyniesie to spodziewany efekt?

fot. Patrycja Rapacka

OPEC+ zdecydował o odłożeniu zniesienia ograniczeń w produkcji ropy naftowej do 2026 roku z powodu słabego globalnego popytu na ten surowiec. […] Pomimo napięć geopolitycznych na Bliskim Wschodzie, ceny ropy utrzymują się na niskim poziomie, a analitycy rynku paliw wskazują, że działania OPEC+ mogą jedynie chwilowo zahamować ich dalszy spadek.

OPEC+ zdecydował o odłożeniu zniesienia ograniczeń w produkcji ropy naftowej do 2026 roku z powodu słabego globalnego popytu na ten surowiec. Organizacja utrzyma limit produkcji na poziomie 39,725 miliona baryłek dziennie do grudnia 2026 roku, odkładając dobrowolne cięcia w wydobyciu o 2,2 miliona baryłek dziennie do końca pierwszego kwartału 2025 roku. Dodatkowe cięcie o 1,7 miliona baryłek dziennie również zostanie odroczone do końca 2026 roku. Pomimo napięć geopolitycznych na Bliskim Wschodzie, ceny ropy utrzymują się na niskim poziomie, a analitycy rynku paliw wskazują, że działania OPEC+ mogą jedynie chwilowo zahamować ich dalszy spadek.

Światowy rynek i trudne warunki

Na światowym rynku naftowym panują obecnie trudne warunki dla producentów tego surowca. Według notowań z 8 grudnia cena baryłki ropy Brent na Nowojorskiej Giełdzie Towarowej (NYMEX) wynosiła 71,06 dolara, co oznacza spadek o niemal 11 procent w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Niska cena ropy prowadzi również do zmniejszenia globalnego zapotrzebowania na ten surowiec.

Decyzja o ograniczeniach na później

Jak podaje amerykańskie medium ekonomiczne, telewizja CNBC, kraje “Organizacji Państw Eksportujących Ropę Naftową” (OPEC) oraz 10 innych tworzących razem “OPEC+” podjęły decyzję o odłożeniu zniesienia ograniczeń w produkcji ropy naftowej do końca 2026 roku. OPEC+ utrzyma limit wydobycia ropy na poziomie 39,725 miliona baryłek dziennie do grudnia 2026.

Dobrowolne ograniczenia wydobycia o 2,2 miliona baryłek dziennie zostały przedłużone do końca pierwszego kwartału 2025 roku, a dodatkowe cięcia o 1,7 miliona baryłek dziennie odroczono do końca 2026 roku.

Saudyjski minister energii Abdulaziz bin Salman zaznaczył, że OPEC+ musiał dostosować swoje działania do realiów rynkowych, jednocześnie wyrażając wiarę w globalny popyt na ropę oraz ożywienie gospodarcze w Chinach.

Skrytykował jednak niektóre kraje członkowskie za brak przestrzegania ustalonych kwot produkcyjnych, co skłoniło organizację do większego nacisku na ich realizację, szczególnie w przypadku Iraku, Kazachstanu i Rosji.

Eksperci z Capital Economics, firmy zajmującej się badaniem światowej ekonomii zauważają, że decyzje OPEC+ mogą jedynie tymczasowo powstrzymać dalsze obniżki cen ropy.

– Chociaż decyzja OPEC+ o opóźnieniu zniesienia niektórych cięć w produkcji ropy do kwietnia 2025 roku daje tej grupie trochę czasu, słaby globalny popyt na ropę oznacza, że za trzy miesiące OPEC+ może znaleźć się w podobnej sytuacji. Naszym zdaniem podstawowe czynniki kształtujące ceny ropy są słabe, a ryzyko ich dalszego spadku jest wysokie – piszą w swoim raporcie.

Giovanni Staunovo z banku UBS wskazywał z kolei, że ceny ropy mogą się w najbliższym okresie ustabilizować.

– Choć ceny prawdopodobnie pozostaną zmienne w krótkim okresie, spodziewamy się, że spadające zapasy ropy naftowej w tym roku oraz zrównoważony rynek w przyszłym roku, w przeciwieństwie do oczekiwań rynku dotyczących nadmiernej podaży, będą wspierały stabilizację cen w nadchodzących miesiącach – powiedział.

Przyszłość zależy od różnych czynników

Obecne działania OPEC+ mają na celu dostosowanie produkcji ropy do zmieniającej się sytuacji rynkowej, jednak ich skuteczność może okazać się krótkotrwała. W obliczu słabego globalnego popytu na surowiec i niestabilnych cen producenci stają przed wyzwaniem utrzymania równowagi między wydobyciem a zapotrzebowaniem.

Eksperci podkreślają, że rozwój sytuacji będzie zależał od różnych czynników, a ustabilizowanie rynku cen ropy może wymagać od chętnych bardziej zrównoważonego podejścia i większej współpracy na poziomie międzynarodowym.

Tomasz Winiarski

Premier Wielkiej Brytanii: Nałożyliśmy sankcje na rosyjską flotę cienia


Powiązane artykuły

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Niemcy boją się, że Rafineria Schwedt uzależni się od polskiej ropy

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) ostrzegł, że odkrycie ropy naftowej koło Świnoujścia może wzmocnić pozycję Polski w rozmowach dotyczących Rafinerii...
Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska i Czechy o Turowie: Współpraca idzie sprawnie

Polska i Czechy są zadowolone ze współpracy, w ramach której wspólnie weryfikują działania na rzecz minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na...
Projekt terminalu kontenerowego. Fot. Port Szczecin

Skarga Niemców wstrzymuje budowę polskiego terminala kontenerowego

Budowa portu kontenerowego w Świnoujściu została wstrzymana. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał decyzję środowiskową projektu po skardze niemieckiej organizacji...

Udostępnij:

Facebook X X X