OPEC: w 2016 roku cena ropy ustabilizuje się

31 lipca 2015, 08:00 Alert
Siedziba OPEC
Siedziba OPEC

(RBC.ru/Piotr Stępiński)

Jak poinformowała agencja Interfax, zdaniem szefa kartelu naftowego OPEC Abdullaha al-Badriego w 2016 oku cena ropy naftowej ustabilizuje się i w perspektywie długoterminowej pozostanie stabilna.

– Obecna sytuacja jest próbą dla wszystkich. Spodziewamy się, że już w 2016 roku ceny ropy się ustabilizują. Oczekujemy także tej stabilności na rynkach w perspektywie długookresowej – podkreślił al-Badri podczas spotkania w Moskwie z rosyjską delegacją, na której czele stał minister energetyki Aleksander Nowak.

Ze swojej strony rosyjski minister stwierdził, że rynek naftowy jest podatny na wpływ czynników politycznych. Za przykład Aleksander Nowak podał osiągnięcie porozumienia pomiędzy Iranem a tzw. ,,szóstką” międzynarodowych negocjatorów oraz w konsekwencji zdjęcia z Teheranu sankcji co będzie miało wpływ na rynek ropy.

27 lipca wartość wrześniowych kontraktów terminowych na ropę Brent na londyńskiej giełdzie ICE Futures spadła poniżej 54 dolarów za baryłkę utrzymując się na tym poziomie. Ostatni raz cena ropy Brent poniżej 54 dolarów spadła 20 marca.

W zeszłym tygodniu Morgan Stanley opublikował prognozę, w której stwierdził, że poprzednie spadki cen ropy i wynikający z nich spadek inwestycji w jej wydobycie póki co nie doprowadził do zmniejszenia dostaw ropy na światowy rynek. Ponadto w raporcie napisano, że w ostatnim półroczu łączne dzienne wydobycie ropy w państwach OPEC wzrosło do poziomu 1,5 mln baryłek. Na podstawie tych danych eksperci stwierdzili, że nadchodzi największy od 30 lat spadek cen ropy naftowej.