OPEC zapowiada problemy łupkowej rewolucji w 2016 roku

4 grudnia 2015, 13:29 Alert
Ropa naftowa

(Trend/Wojciech Jakóbik)

Kartel naftowy OPEC zebrał się w Wiedniu na 168. Konferencji z udziałem państw członkowskich organizacji.

Przewodniczący kartelu i minister ds. ropy naftowej Nigerii Emmanuel Ibe Kachikwu zapowiedział, że branża naftowa na świecie stoi przed wyzwaniem kolejnego cyklu, w którym ropa naftowa pozostanie tania.

– Wzrost ekonomiczny wyniesie 3,1 procent w 2015 roku. To nieco mniej, niż przewidywaliśmy w czerwcu tego roku, głównie ze względu na zmniejszenie rozwoju w gospodarkach wzrastających i rozwijających się. W następnym roku ma być lepiej, wzrost ma wynieść 3,4 procent PKB – zapowiedział Kachikwu.

Według wyliczeń OPEC światowe zapotrzebowanie na ropę naftową w 2015 roku wzrośnie o 1,5 mln baryłek dziennie w porównaniu do 1 mln baryłek w 2014 roku. W 2016 roku ma wzrosnąć o 1,3 mln do średniej 94,1 mln baryłek dziennie. Większość wzrostu ma dotyczyć krajów spoza OECD – poinformował przewodniczący kartelu.

W nadchodzących latach producenci spoza OPEC mają obserwować malejący wzrost wydobycia w porównaniu do poprzednich lat. Ma to wynikać z wpływu spadku ceny ropy naftowej na rynkach na inwestycje w produkcję surowca. – W rzeczywistości spodziewamy się skurczenia się eksportu spoza OPEC. Widać to wyraźnie w spadku ilości nowych wiertni i aktywności istniejących – powiedział Nigeryjczyk, odnosząc się do negatywnego wpływu taniej ropy na wydobycie surowca z pokładów łupkowych w Ameryce Północnej, stanowiącej główne źródło konkurencji dla udziałów państw kartelu na rynkach świata.

– Ten rozwój wydarzeń zwiastuje bardziej zbalansowany rynek w 2016 roku ze wzrostem zapotrzebowania na ropę od OPEC o 1,2 mln baryłek dziennie do średniej 30,8 mln baryłek – dodał.