Operator autostrady A2 musi oddać państwu 895 mln zł

25 sierpnia 2017, 14:15 Alert

Autostrada Wielkopolska, operator trasy A2, otrzymał nadmierną rekompensatę z tytułu zmiany ustawy o autostradach płatnych – uznała Komisja Europejska. Spółka musi oddać państwu polskiemu 895 mln zł oraz odsetki.

Autostrada A2
Operatorem autostrady A2 jest spółka Autostrada Wielkopolska (fot. Wikipedia/CC)

To rozstrzygnięcie sprawy z 2012 roku. Warszawa zawiadomiła wówczas Brukselę, że AW otrzymała nadmierną rekompensatę z tytułu utraty dochodów, związanych ze zmianami w krajowych przepisach o płatnych autostradach. Chodziło m.in. o zlikwidowanie pobierania podwójnych opłat za przejazd pojazdów ciężarowych. Do 2005 roku konieczne było płacenie za winietę i dodatkowo za sam przejazd, co było sprzeczne z unijnymi przepisami.

Polska wypłaciła rekompensatę operatorowi autostrady, jednak powołano się przy tym na nieaktualne dane dotyczące poziomu ruchu, a więc także przychodów.

Zbyt duża rekompensata

Dochodzenie komisji rozpoczęło się w 2014 roku. Uznano, że choć spółce faktycznie należała się rekompensata, wypłacona kwota była zbyt duża.

“Rekompensata faktycznie wypłacona na rzecz AW SA przekraczała bezpośrednie skutki zmiany legislacyjnej i doprowadziła do poprawy spodziewanej sytuacji finansowej spółki. AW SA musi teraz zwrócić państwu polskiemu 895 mln złotych (około 210 mln euro) plus odsetki” – czytamy w komunikacie Komisji.

Komisja Europejska