ARE: Opłata emisyjna nie wpłynęła na wzrost cen paliw

15 lutego 2019, 14:30 Alert
paliwa benzyna

Badania Agencji Rynku Energii nie pokazują, aby wprowadzenie opłaty emisyjnej spowodowało wzrost cen paliw – podało Ministerstwo Energii w odpowiedzi na interpelację poselską.

„Cykliczne badania statystyczne prowadzone przez Agencję Rynku Energii wskazują, że wprowadzenie z początkiem 2019 r. opłaty emisyjnej nie przyczyniło się do wzrostu cen detalicznych paliw” – napisano.

„W związku ze spadkiem notowań cen ropy naftowej, w przypadku benzyn silnikowych, obserwuje się stopniowy spadek cen od połowy października, w przypadku oleju napędowego – od początku listopada” – dodano.

Znowelizowana latem 2018 r. ustawa o biopaliwach wprowadziła m.in. opłatę emisyjną w wysokości 80 zł od 1000 litrów benzyn i oleju napędowego. Opłata obowiązuje od 1 stycznia 2019 r. Obowiązek uiszczenia opłaty emisyjnej ciąży na producentach paliw silnikowych, importerach tych paliw, podmiotach dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych i na każdym innym podmiocie, który płaci podatek akcyzowy od paliw silnikowych.

Polska Agencja Prasowa

Stępiński: Jak długo spółki zdołają finansować opłatę emisyjną za obywateli?