Koronawirus opóźni ponowne uruchomienie wielkiego pieca huty w Krakowie

17 marca 2020, 10:45 Alert

Spółka ArcelorMittal Poland zarządzająca hutą w Krakowie odkłada w czasie ponowne uruchomienie wielkiego pieca w tym zakładzie z powodu koronawirusa.

WAŻNE BiznesAlert.pl
BiznesAlert.pl

– Decyzja o nieuruchamianiu instalacji w zakładanym wcześniej terminie – czyli w drugiej połowie marca – wynika z niepewności związanej z rozprzestrzenianiem się w Europie wirusa COVID-19 oraz z faktu, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak rozwinie się sytuacja. Widzimy, że część naszych klientów zamyka zakłady bądź ogranicza zamówienia – informuje ArcelorMittal Poland

– Musimy działać odpowiedzialnie – dbać o naszych pracowników i nasze instalacje. Biorąc pod uwagę niepewność, z którą mamy do czynienia i fakt, że nie wiemy, jak COVID-19 będzie się rozprzestrzeniał w Europie, to jedyna słuszna decyzja. Jednocześnie chciałbym podkreślić, że monitorujemy rozwój sytuacji i pozostajemy przy naszej wcześniejszej deklaracji dotyczącej ponownego uruchomienia części surowcowej w Krakowie jak tylko sytuacja się unormuje – mówi Marc De Pauw, dyrektor generalny i prezes zarządu ArcelorMittal Poland.

Plan wygaszenia pieca doprowadził w przeszłości do protestów pracowników huty krakowskiej. Piec wygaszony w listopadzie 2019 roku miał wrócić do pracy na przełomie marca i kwietnia 2020 roku. Związki zawodowe ostrzegały, że wygaszenie pieca może oznaczać faktyczny koniec pracy huty w Krakowie.

Wygaszenie pieca w listopadzie zeszłego roku było argumentowane rosnącymi cenami energii w Polsce.

ArcelorMittal Poland/Wojciech Jakóbik