AlertEnergetykaEnergia elektrycznaOZEWęgiel. energetyka węglowa

Raport Orlenu: W odchodzeniu od węgla Polska pozostanie w tyle za Europą

Produkcja energii elektrycznej fot. Freepik

Raport „CEE Energy Outlook” przygotowany przez Orlen, który analizuje ścieżki odchodzenia od paliw kopalnych w poszczególnych krajach regionu pokazuje, że Polska osiągnie 23 procent udziału energii odnawialnej w zużyciu końcowym energii brutto w 2030 roku i będzie to najniższy udział spośród 11 krajów regionu oraz Niemiec i Austrii.

Droga Europy ku zeromisyjności i odnawialnym źródłom energii cały czas postępuje. Wszelkie analizy pokazują, że w kolejnych latach udział węgla w krajowych systemach elektroenergetycznych będzie malał na rzecz OZE, jednak wynik Polski będzie jednym z najniższych.

Jak wynika z raportu, w 2030 roku docelowy udział energii odnawialnej w zużyciu końcowym energii brutto wyniesie w Polsce 23 procent, w porównaniu do 27 procent na Słowacji i w Bułgarii, 29 procent na Węgrzech, 30 procent w Czechach, 34 procent w Rumunii, 35 procent w Słowenii, 40 procent w Niemczech, 42,5 procent w Chorwacji, 46 procent w Austrii, 55 procent na Litwie, 57 procent na Łotwie i 65 procent w Estonii.

Co ważne, znacząco różnić się będą także terminy całkowitego odejścia poszczególnych krajów od węgla. Ten proces już dziś zakończony został w czterech krajach: Litwa, Łotwa, Estonia i Austria, a kończy się na Słowacji. W 2025 roku od węgla powinny odejść Węgry, w 2030 roku Rumunia, w 2033 roku Czechy, Chorwacja i Słowenia, w 2038 roku Bułgaria i Niemcy, a jako ostatnia dokona tego Polska w 2049 roku.

Raport przewiduje, że udział pojazdów elektrycznych w całkowitej liczbie samochodów osobowych w 2025 roku wyniesie w Niemczech 100 procent zarówno w scenariuszu obecnych planów, jak i wyższych ambicji. W Estonii będzie to odpowiednio: 78 procent i 83 procent, w Czechach: 66 procent i 74 procent, a w Polsce: 60 procent i 70 procent.

Pod koniec 2023 roku Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że wskaźnik udziału energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto wzrósł rok do roku o 1,2 punkty procentowe i w 2022 roku wyniósł 16,81 procent.

Orlen / Jacek Perzyński

Tusk atakuje mały atom Synthosa i Orlenu u prezydenta


Powiązane artykuły

PiS chce podtrzymania tarczy energetycznej niezależnie od wiatraków

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował, że posłowie PiS złożyli w poniedziałek w Sejmie projekt ustawy o tarczy energetycznej, który...

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...

Udostępnij:

Facebook X X X