Prezes PKN Orlen spotkał się z dziennikarzami w kuluarach Forum Ekonomicznego 2022 w Karpaczu. Zapowiedział walkę o opodatkowanie ropy z Rosji przed jej porzuceniem i że przejęcie PGNiG nastąpi prawdopodobnie w październiku.
Wojna wisiała w powietrzu
– W Europie pojawił się niedobór oleju napędowego ponieważ ograniczony został import węglowodorów z Rosji, a rafinerie w Europie, które nie były modernizowane, nie były w stanie zaspokoić popytu – powiedział prezes Obajtek. Jego zdaniem najważniejsza jest logistyka na rynku ropy. Orlen uruchomił platformę handlową w Szwajcarii w celu pozyskania m.in. oleju napędowego i przejął bazę paliwową w Mockawie na granicy polsko-litewskiej. – Przykładem może być nagła blokada dostaw kolejowych produktów Orlenu przez Białoruś na Ukrainę dwa tygodnie przed atakiem Rosji. To był sygnał, że wojna wybuchnie – powiedział prezes Orlenu.
Solidarność i równe szanse
Orlen jest przeciwko zamrożeniu cen paliw, bo zdaniem prezesa Obajtka takie rozwiązania w sektorze gazu w Hiszpanii i ropy na Węgrzech doprowadziły do rozchwiania rynku oraz niedoborów surowca.
Prezes PKN Orlen apeluje o solidarność europejską w odpowiedzi na problemy z ropą rosyjską. – Należy wprowadzić solidarność i wyrównać szanse rynkowe, żeby na żadnym rynku nie było specjalnego traktowania. Można usunąć 30-35 dolarów dyferencjału między ropą z Rosji a innymi ofertami. – powiedział prezes Orlenu.
Daniel Obajtek mówił o wprowadzeniu podatku od ropy pochodzącej z Rosji skoro część krajów unijnych nie chce z niej zrezygnować. W ten sposób PKN Orlen będzie mógł zrezygnować z ropy rosyjskiej z końcem roku zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami. – Nie mogę tego zrobić bez wyrównania szans – podsumował.
Przejęcie PGNiG w październiku?
– Za parę tygodni przejmujemy PGNiG. Duzi gracze już antycypują to połączenie i biorą pod uwagę szersze portfolio z uwzględnieniem gazu. Przejęcie nastąpi prawdopodobnie w październiku, ale to zależy od procedur sądowych – dodał prezes Orlenu.
Wojciech Jakóbik