Orlen sprowadzi milion ton ropy Exxona z USA do Polski i regionu

9 marca 2021, 13:30 Alert

PKN Orlen informuje, że zabezpieczył dostawy amerykańskiej ropy w ramach kontraktu terminowego. Umowa z Exxon Mobil przewiduje dostawy łącznie ok. 1 mln ton surowca w ciągu roku obowiązywania umowy na potrzeby rafinerii Grupy Orlen w Polsce, Czechach i na Litwie. 

Tankowiec. Fot. Wikimedia Commons
Tankowiec. Fot. Wikimedia Commons

– Zgodnie z zapowiedziami kontynuujemy proces dywersyfikacji dostaw ropy, rozszerzając nasze portfolio o dodatkowy wolumen surowca amerykańskiego. Od początku moim priorytetem było i jest nadal stabilne zaopatrzenie wszystkich rafinerii Grupy ORLEN, a w konsekwencji niezakłócone dostawy paliw w regionie. Przez ostatnie trzy lata z sukcesem wzmocniliśmy relacje z największymi światowymi producentami ropy, w tym Saudi Aramco oraz zabezpieczyliśmy nowe kierunki dostaw, na przykład z Afryki Zachodniej. W ten sposób zwiększaliśmy również bezpieczeństwo energetyczne całego regionu, ograniczając uzależnienie wyłącznie od jednego dostawcy – powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Orlen podaje, że terminowy kontrakt na zakup amerykańskiej ropy to m.in. wynik analizy PKN Orlenw zakresie komplementarności różnych gatunków ropy z możliwościami technologicznymi rafinerii Koncernu. Zakup gatunku lekkiej i słodkiej ropy jaką jest WTI (West Texas Intermediate) wpływa na wzrost uzysków. Charakteryzuje się ona bowiem bardzo dobrymi parametrami gęstości i zawartości siarki, co sprawia, że w procesie przerobu uzyskuje się z niej  m.in. dużą ilość tzw. produktów białych, jak benzyna czy olej napędowy. 

Komunikat Orlenu głosi, że obecnie rafinerie Grupy ORLEN zaopatrywane są w ropę na bazie kontraktów długoterminowych z dostawcami z Arabii Saudyjskiej i Rosji oraz dostaw spotowych m.in. z Morza Północnego, Angoli, czy Nigerii.

PKN Orlen/Wojciech Jakóbik