Orlen oraz Lotos stawiają na petrochemię i elektromobilność

13 czerwca 2018, 14:15 Alert

W Wieliczce odbywa się V Kongres Chemiczny. Gościem panelu „Globalne Trendy a przyszłość przemysłu chemicznego. Współczesne wyzwania i szanse rozwoju przemysłu chemicznego” byli m.in. prezes Grupy Lotos, dr Mateusza Bonca oraz wiceprezes Grupy PKN Orlen, Józef Węgrecki.

fot. BiznesAlert.pl

– Nasza strategia opiera się na dwóch filarach. Jedną z nich jest EFRA, a więc efekty zagospodarowania paliw. Widzę zbieżność naszych projektów z PKN Orlen przy rozbudowie potencjału olefinów czy aromatów, nad czym pracujemy od 2016 roku. Chcemy przesunąć się w stronę baz olejowych – powiedział Bonca.

Prezes Grupy Lotos dodał, że spółka bada także wodór jako źródło paliwa. Grupa myśli także nad innymi związkami chemicznymi, które uzupełniają portofolio.

– Widzimy potencjał w rozwoju elektromobilności. Budujemy 12 stacji ładowania na trasie Warszawa – Gdańsk, a także chcemy, aby powstało ich 50 na trasach przelotowych. Ciekawym tematem dla nas, poprzez bliskość z morzem, jest także LNG – nadmienił.

PKN Orlen idzie w kierunku rozwoju petrochemicznego. – Polska importuje dużo produktów petrochemicznych. Celem jest rozbudowa olefinów, aromatów i fenolu, które są podstawą do wytwarzania produktów chemicznych. W najbliższych latach będzie zmniejszał się popyt na paliwa – benzynę i diesel. Świat idzie w stronę elektromobilności – powiedział wiceprezes PKN Orlen, Józef Węgrecki. Dodał, że będzie to szybkie przejście, ale nie z dnia na dzień. Powiedział, że bodźcem jest wczorajsza decyzja o budowie 4. nowych instalacji, dotyczących petrochemii o wartości ponad 8 mld zł.

W zakresie elektromobilności, spółka rozpoczęła budowę ładowarek na 1700 stacjach.- Do 2020 roku chcemy wybudować 150 ładowarek – powiedział Węgrecki. Dodał, że poza elektromobilnością, testowane są także rozwiązania wodorowe. – Rynek zmusza nas, abyśmy poszli w tę stronę – powiedział. W zakresie wsparcia kogeneracji przyznał, że obecny projekt ustawy nie daje spółkom z sektora przemysłowego, takim jak PKN Orlen, możliwości korzystania ze wsparcia podobnie jak PGE czy innym spółkom energetycznym.

Bartłomiej Sawicki