Orlen inwestuje na Litwie

12 lutego 2019, 08:15 Alert

Na temat planów inwestycyjnych Orlenu na Litwie – pisze „Parkiet”. Z informacji gazety wynika, że w tym roku PKN przeznaczy na projekty inwestycyjne w rafinerii Możejki ok. 300 mln zł.

Rafineria Mozejki. Zdjęcie: PKN Orlen
Rafineria Mozejki. Zdjęcie: PKN Orlen

PKN Orlen planuje wydać w tym roku na inwestycje w swej grupie kapitałowej 5 mld zł, wobec 4,3 mld zł w roku ubiegłym. Dzisiejszy „Parkiet” opisuje przedsięwzięcia inwestycyjne realizowane i planowane przez grupę na Litwie, na które Orlen w ubiegłym roku wydał 300 mln zł i podobną kwotę zamierza przeznaczyć na ten cel w tym roku.

Jak czytamy w gazecie giełdy w rafinerii Możejki realizowana jest między innymi inwestycja budowy instalacji PPF Spliter, która umożliwia wydzielenie propylenu z mieszaniny gazów płynnych. Obecnie proces ten jest realizowany Płocku, czym wiąże się konieczność poniesienia między innymi kosztów transportu mieszaniny gazu. Jak podkreśla Orlen realizacja tej inwestycji doprowadzi do poprawy marży.

Z relacji „Parkietu” wynika, że kolejną ważną dla rafinerii Możejki inwestycją jest budowa instalacji tzw. hydrokrakingu pozostałości próżniowej, co ma pozwolić na zwiększenie uzysku wysokomarżowych produktów kosztem ciężkiego oleju opałowego. Projekt ten jest na etapie przygotowań.

Jak czytamy w „Parkiecie” poza inwestycjami rafineryjnymi, na Litwie w tym roku ma być realizowany między innymi projekt rozbudowy systemów APC, a także przedsięwzięcia mające na celu dostosowanie Możejek do przepisów w zakresie biopaliw.

Parkiet/CIRE.PL

Stępiński: Gra o Możejki trwa