Orlen chce inwestować w rafinerię w Możejkach

6 września 2018, 13:15 Alert

W trakcie trwającego w Krynicy XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy prezes PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował, że spółka rozważa inwestycje w rafinerii w Możejkach. Jednocześnie zwrócił uwagę na poprawiające się relacje z litewskimi władzami.

fot. BiznesAlert.pl

– Chciałbym zapewnić Pana Premiera, że działalność na Litwie ma dla Orlenu istotne znaczenie. Nasze aktywa muszą służyć zarówno Litwie, jak i polskiej gospodarce – mówił podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Litwy Sauliusem Skvernelisem. – Zrobimy wszystko, aby aktywa Orlenu na Litwie się rozwijały. Zdrowy biznes cementuje politykę – dodał.

Przy tym prezes Obajtek zapowiedział, że Orlen wywiąże się z podpisanego w marcu memorandum i zainwestuje w rafinerię w Możejkach. Jednak nie ujawniono o jakie inwestycje chodzi. Zgodnie z podpisanym porozumieniem między litewskim rządem a PKN Orlen płocki koncern zobowiązał się do inwestycji w Możejkach oraz, że nie zredukuje zatrudnienia.

W zamian Litwini mają przeanalizować nowe taryfy na realizację usług publicznych dla największych spółek, które wykorzystują dużą ilość energii oraz zbadać możliwości budowy ropociągu z Kłajpedy do Możejek. Wcześniej Orlen apelował o to, aby opłata w ramach różnicowania usług publicznych za wyprodukowaną energię została zmniejszona bądź zniesiona. Zdaniem Orlenu regulacja obniża konkurencyjność zagranicznych spółek na rynku litewskim.

– Bardzo dziękuję za współpracę, za stworzenie odpowiedniego politycznego klimatu, byśmy mogli współpracować. Pan premier włożył w to wielki wkład. Bardzo dziękuję za memorandum, za pomoc w negocjacjach z Kolejami Litewskimi w sprawie transportu naszych wyrobów. Pragnę zapewnić, że my jako Orlen bardzo to doceniamy i mając tamtejsze aktywa, będziemy robić wszystko by się rozwijały i służyły gospodarce i państwu litewskiemu, a także państwu i gospodarce polskiej – mówił w Krynicy prezes PKN Orlen.

– Zdrowy biznes cementuje politykę. Relacje, które są wyśmienite, to co gwarantowała w memorandum strona polska, staramy się realizować punkt po punkcie tak, aby dawać opłacalność produkcji, ale także gwarantować bezpieczeństwo państwa litewskiego. Również chciałem podziękować całemu rządowi litewskiemu za bardzo dobrą współpracę z naszymi dyrektorami i prezesami. Ona jest znakomita. Orlen ma plany z tamtejszymi aktywami i one na pewno będą konsultowane z państwem (litewskim – przyp. red.) – zapewnił Obajtek.

Z kolei premier Skvernelis twierdził, że Orlen może rozwinąć swój łańcuch w sektorze detalicznym na rynku litewskim. – Modernizacja, rozwój oraz import do Polski wytwarzanych w Możejkach produktów naftowych z wykorzystaniem naszych kolei może pobudzić nasze małe i średnie przedsiębiorstwa, ponieważ stacje benzynowe to także punkty sprzedaży – mówił.

Jest to doskonały przykład współpracy. Projekty zrealizowane i w toku realizacji mogą być godne naśladowania przez innych. Cieszymy się z wielkiego wkładu PKN Orlen w gospodarkę Litwy. To największy płatnik podatków, a także eksporter – ocenił premier Litwy. – Cieszę się, że zakład Możejki jest teraz modernizowany. Chciałbym również podziękować bardzo serdecznie prezesowi Orlenu za współpracę i odnotować, że nie ma problemów nie do rozstrzygnięcia. Trzeba mieć chęć je rozstrzygać, o czym świadczy przykład naszej współpracy.

The Baltic Course/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik

AKTUALIZACJA 6 września 2018, godz. 17.00 – dodatkowe cytaty