Orlen targuje się z Litwą o nowe regulacje

14 listopada 2017, 08:30 Alert

Litwa chce, aby spółki mające strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa państwa miały obowiązek informowania o największych transakcjach. Liczy na kompromis, bo spółki mają zastrzeżenia. Wśród nich jest Orlen Lietuva.

fot. Orlen Upstream

W poniedziałek minister energetyki Litwy Žygimantas Vaičiūnas spotkał się z prezesem Orlen Lietuva Ireneuszem Fąfara oraz głównym ekonomista PKN Orlen dr Adamem Czyżewskim. Polacy przedstawili wyniki analizy finansowej. – Była to analiza sektora energetycznego, w której przedstawiono perspektywy rozwoju przemysłu naftowego w kontekście czwartej rewolucji przemysłowej i tego, w jaki sposób przedsiębiorstwa powinny reagować i dostosowywać się do nowych sytuacji – czytamy w komunikacie resortu.

Dokument ma zostać opublikowany we wtorek. Minister Vaičiūnas przekonywał przedstawicieli PKN Orlen o tym, że wsłuchuje się w propozycje biznesu i poszukuje rozwiązania, które satysfakcjonowałoby wszystkie strony i uwzględniało interesy bezpieczeństwa narodowego oraz obawy powstałe w spółkach handlowych.

Litwini chcą informacji

W litewskim sejmie rozpatrywana jest ustawa o transakcjach zawieranych przez strategiczne przedsiębiorstwa. Pod koniec października w rozmowie z BNS przewodniczący komisji parlamentarnej ds. gospodarki Virginijus Sinkevičius stwierdził, że jej celem jest określenie kryteriów na podstawie których ważne dla bezpieczeństwa państwa firmy, w tym Orlen Lietuva, powinny informować rząd o największych transakcjach.

Dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Państwa Darius Jauniškis mówił w październiku, że litewskie służby wywiadowcze chcą otrzymywać informacje i kontaktować się z biznesem, aby zapobiec niebezpiecznym inwestycjom z Rosji.

Orlen chce ułatwień

Podczas spotkania z polską spółką ministerstwo energetyki poinformowało również o konkretnych planach na rzecz poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej na Litwie i o przygotowanej procedurze różnicowania usług leżących w interesie publicznym.

Orlen Lietuva chce, aby opłata w ramach różnicowania usług publicznych za wyprodukowaną energia została zmniejszona bądź zniesiona. Ich zdaniem regulacja obniża konkurencyjność zagranicznych spółek na rynku litewskim.

W 2011 roku zniesiono wyłączenie z opłaty w ramach różnicowania usług publicznych za energię wyprodukowaną na własne potrzeby. Największy ciężar wprowadzonych zmian spadł Orlen Lietuva, a także Achemę, Lifosa i Putoksnis.

Verslo žinios/BNS/Piotr Stępiński