Orlen nadal szuka ropy i gazu w kujawsko-pomorskiem

13 grudnia 2017, 12:00 Alert
ORLEN
Odwiert. fot. PKN Orlen

Tuszynki-1K to pierwszy odwiert poszukiwawczy, jaki wykona Grupa ORLEN Upstream na terenie koncesji Bysław-Wudzyń, w województwie kujawsko-pomorskim. Odwierty wykonane wcześniej w tym regionie potwierdziły perspektywiczność obszaru pod kątem występowania złóż węglowodorów.

Grupa ORLEN Upstream w ramach kontynuacji prac poszukiwawczych rozpoczęła dziś wiercenie otworu Tuszynki-1K. Planowana głębokość odwiertu to 3250 m (TVD*), a jego długość, uwzględniająca krzywiznę, wyniesie 3280 m (MD**). Zaplanowane operacje wraz z ewentualnymi testami przepływu potrwają około 90 dni. Odwiert położony jest w gminie Bukowiec na terenie koncesji Bysław-Wudzyń (49/2008/Ł), która wchodzi w skład obszaru projektowego Edge. Celem prowadzonych prac jest potwierdzenie występowania złóż węglowodorów, a także uzyskanie dokładnych informacji na temat budowy geologicznej regionu.

To będzie nasz pierwszy odwiert na obszarze koncesji Bysław-Wudzyń. Jednak przeprowadzone na sąsiednich koncesjach prace potwierdzają znaczny potencjał tego regionu pod kątem występowania złóż węglowodorów – powiedział Janusz Radomski, Prezes Zarządu ORLEN Upstream. – Mam nadzieję, że rozpoczęte dzisiaj prace wiertnicze dadzą pozytywny wynik.

Projekt Edge to obszar, na który składa się 5 koncesji: Brda-Rzeczenica, Bysław-Wudzyń, Chojnice-Wilcze, Tuchola N oraz Unisław-Gronowo. Są one położone głównie na terenie województw kujawsko-pomorskiego oraz pomorskiego. Koncesjobiorcą jest spółka FX Energy Poland, która należy do Grupy ORLEN Upstream.

Grupa ORLEN Upstream przygotowuje się teraz także do rozpoczęcia prac wiertniczych w Południowej Polsce. W najbliższych tygodniach ruszą prace wiertnicze w miejscowości Skołyszyn, która znajduje się na obszarze projektowym Karpaty. Planowana głębokość otworu Skołyszyn-OU1K wyniesie 2119 m (TVD*), a długość 2152 (MD**). Obecnie trwa mobilizacja urządzenia wiertniczego.

* TVD (true vertical depth) – całkowita pionowa głębokość otworu mierzona od powierzchni ziemi do dna otworu.
** MD (measured depth) – rzeczywista długość otworu mierzona od powierzchni ziemi do dna otworu, uwzględniająca krzywiznę odwiertu.

PKN Orlen