Ponad 100 tys. ton ropy naftowej wynoszą zasoby wydobywalne nowo odkrytego złoża Rzeczyca w woj. lubuskim, poinformował koncern Orlen. Dodatkowo w pobliżu zidentyfikowano struktury mogące zawierać dodatkowe ilości surowca, co łącznie daje potencjał przekraczający 500 tys. ton.
Odwiert poszukiwawczy Rzeczyca-1, który ujawnił nowe złoże, został wykonany w miejscowości Grodziszcze, niedaleko Świebodzina. Prace rozpoczęto w czerwcu bieżącego roku i trwały 63 dni, osiągając głębokość 2750 metrów. Wiertnicze zadania zrealizowała firma Exalo Drilling, będąca częścią Grupy Orlen. Po pełnym zagospodarowaniu, odwiert będzie produkował około 16,5 tys. ton ropy naftowej rocznie, z której transport odbywać się będzie rurociągiem do pobliskiej Kopalni Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego Radoszyn.
Prezes Orlenu, Ireneusz Fąfara, ocenił odkrycie jako jedno z największych w Polsce w ostatnich kilkunastu latach, podkreślając sukces geologów i inżynierów koncernu. Eksploatacja złoża przyniesie korzyści nie tylko Orlenowi, ale także lokalnym samorządom, które otrzymają 90% opłaty eksploatacyjnej z tytułu wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego. Według prezesa, planowane wydobycie może przynieść gminom nawet milion złotych rocznie dodatkowych wpływów do budżetu.
Wiesław Prugar z zarządu Orlen ds. Upstream dodał, że przeprowadzone testy potwierdziły istnienie zasobów ropy oraz ich komercyjną eksploatację, wskazując na możliwość kolejnych odkryć w pobliskich strukturach geologicznych.
Orlen przypomniał, że większość krajowego wydobycia ropy naftowej pochodzi z zachodniej Polski, w tym z największych złóż takich jak Lubiatów, Międzychód, Grotów oraz Barnówko-Mostno-Buszewo. W ubiegłym roku produkcja ropy naftowej, kondensatu i NGL Grupy Orlen w Polsce wyniosła około 824 tys. ton.
Grupa Orlen to multienergetyczny koncern z rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, posiadający sieć stacji paliw również w Niemczech, na Słowacji, na Węgrzech oraz w Austrii. Orlen rozwija segmenty wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego, petrochemiczny oraz odnawialnych źródeł energii, a także planuje rozwój energetyki jądrowej opartej na małych reaktorach jądrowych SMR.
Orlen / Mateusz Gibała
Ceny energii elektrycznej mogą spaść o połowę dzięki wiatrakom na morzu