Polska Agencja Prasowa (PAP) poinformowała o przeprowadzeniu przez Orlen testów na utratę wartości aktywów grupy w segmencie petrochemii. Spółka planuje ująć w sprawozdaniu finansowym za poprzedni rok 10,2 miliarda złotych odpisów i dokonać aktualizacji wartości aktywów trwałych i środków trwałych będących w budowie.
Według komunikatu spółki utrata wartości aktywów jest skutkiem trudnych warunków ekonomicznych na rynku produktów petrochemicznych. Jako przykład podano presję na marże sprzedażowe i negatywny wpływ czynników geopolitycznych. Orlenu zakłada, że obniżona marżowość segmentu może utrzymać się w dłuższym okresie. Wpływa ona negatywnie na bieżące aktywa petrochemiczne spółki jak i aktywa w budowie, wśród których wymieniono kompleks Olefiny III. Inwestycja generuje wysokie koszty, które wpływają na wspomnianą oszacowaną utratę wartości. Przyczyną tego jest między innymi agresja Rosji na Ukrainę, związane z nią sankcje podnoszące koszty materiałów oraz zerwane łańcuchy dostaw i ograniczona dostępność zasobów realizacyjnych. PAP podaje, że wartość szacowanych nakładów inwestycyjnych alokowanych do projektu Olefiny III wynosi około 25 miliardów złotych. Symultanicznie spółka przeprowadza modernizację i rozbudowę infrastruktury w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku, co ma umożliwić przyszłe inwestycje i projekty rozwojowe powiązane z Olefinami III. Ich łączna wartość jest szacowana na około 10 miliardów złotych, z czego prawie osiem dotyczy sektora petrochemicznego i została uwzględniona w teście na utratę wartości.
Inwestycja Olefiny III jest jednym z kluczowych elementów transformacji istniejących aktywów rafineryjno-petrochemicznych Orlenu. Ma ona umożliwić zintegrowanie procesowe petrochemii oraz realizację synergii operacyjnych. Olefiny III umożliwią Orlenowi dalszy rozwój poprzez działania o charakterze organicznym i nieorganicznym. Spółka liczy, że realizacja wspomnianych działań wzmocni jej rolę jako lidera transformacji aktywów rafineryjno-petrochemicznych w Europie. Orlen powołał również Program Budowy Wartości Segmentu Petrochemii, , który ma za zadanie wypracowanie koncepcji trwałej poprawy konkurencyjności i marżowości segmentu.
Według informacji przekazany przez spółkę odpisy są badane przez biegłego rewidenta i mogą ulec zmianie.
Polska Agencja Prasowa / Marcin Karwowski
Grupa Azoty podpisała aneks do porozumienia z instytucjami finansowymi