AlertEnergetyka

Orlen otwiera instalację do produkcji glikolu w Trzebini. Będzie tu powstawał również wodór

Fot. BiznesAlert.pl

W Trzebini odbyła się konferencja prasowa poświęcona otwarciu instalacji do produkcji ekologicznego glikolu. W jej trakcie głos zabrali prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki i wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

Inwestycja PKN Orlen w Trzebini

– Orlen w pierwszej kolejności diagnozuj rynek. W drugiej kolejności badamy firmę, w jaki sposób możemy inwestować, uwzględniając pęd i nowe technologie, po to, aby nasza grupa mogła się rozwijać. Tak było też w przypadku w inwestycji glikolu. Inwestycja została wykonana tutaj, ponieważ zamyka ona cały łańcuch innych produktów tu wytwarzanych. To pierwsza instalacja w Polsce, druga w Europie pod względem wielkości – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

– Glikol jest potrzebny w rolnictwie, w farmacji, w środkach bakteriobójczych, w lotnictwie i produkcji paneli fotowoltaicznych. Ta instalacja zapewnia 70 procent zapotrzebowania w Polsce. Glikol tu produkowany jest tworzony w bezpieczny sposób dla środowiska. Ta instalacja powstała w ciągu bardzo trudnych dwóch lat. Mimo ograniczeń m.in. pandemicznych ta inwestycja została wykonana w sposób błyskawiczny. Nie tylko zabezpiecza ona produkcję glikolu; będzie tu produkowany również wodór. W 75 procentach jest potrzebny do produkcji glikolu, jednak w 25 procentach może być podczyszczany i wykorzystywany w branży motoryzacyjnej. Już współpracujemy z samorządami w sprawie stworzenia rynku zbytu – mówił Obajtek.

– Kolejna jest inwestycja warta ponad 120 mln złotych, w której będziemy przerabiać zużyte oleje w estry drugiej generacji. Inwestujemy tu również w biogazownie. Jesteśmy właścicielem trzech biogazowni, budujemy kolejną. Zainwestowaliśmy w Orlen Południe około 800 mln złotych. Wcześniej ta rafineria i Jedlicze były przygotowywane do wygaszenia. Te aktywa miały zostać zamknięte. Nie sztuką jest zamykać, sztuką jest inwestować. Zmierzch paliw kopalnych jest na horyzoncie, a dzięki inwestycjom w nowe instalacje biopaliw, Orlen Południe będzie mógł funkcjonować następne kilkadziesiąt lat – mówił prezes PKN Orlen.

– Gdyby Orlen był slaby inwestycyjnie, to te wszystkie rynki, które dziś obsługuje, byłyby zarządzane przez zagraniczne koncerny. I to jest wartość silnego koncernu – powiedział wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki.

– Orlen stał się polskim liderem gospodarczym. Polska Strategia Wodorowa została przyjęta przez Radę Ministrów. To strategia, która ma na celu budowę nowego sektora gospodarki. W połowie października doszło do podpisania porozumienia sektorowego dotyczącego rozwoju wodoru. Orlen jest ważnym sygnatariuszem tego porozumienia. Jest to firma-kotwica, która w kontekście wodoru będzie popychać transformację energetyczną w oparciu m.in. o wodór – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska na konferencji prasowej.

Mariusz Marszałkowski/Michał Perzyński


Powiązane artykuły

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Wielka Brytania daje zielone światło nowemu atomowi. Czekał na to 15 lat

Elektrownia jądrowa Sizewell C otrzymała decyzje inwestycyjną. Projekt otrzymał zagwarantowane finansowanie, w które zaangażował się rząd, kończą 15-letnie starania. Sizewell...

Giganci energetyczni odwracają się od grupy promującej net-zero

Shell, wraz z dwiema innymi firmami, opuściły grupę powołaną przez SBTi i pracującą nad nowym standardem dla branży wydobywczej, zmierzającym...

Udostępnij:

Facebook X X X