Orlen Południe szuka informacji o możliwości dostaw słomy do produkcji bioetanolu II generacji

3 listopada 2020, 18:30 Alert

Orlen Południe, spółka zależna PKN Orlen, poszukuje informacji o możliwości dostaw do zakładu w Jedliczu słomy zbóż, w tym pszenicy, jęczmienia, owsa i żyta, jako wsadu dla instalacji produkującej bioetanol II generacji – lignocelulozowy. Dostawy planowane są tam od listopada 2022 roku.

PKN Orlen fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki

Jak informuje Orlen Południe, w ramach prowadzonego postępowania w sprawie rozpoznania rynku surowca dla produkcji bioetanolu lignocelulozowego oferty można składać do 16 listopada. – Orlen Południe realizuje prace przygotowawcze związane z budową na terenie zakładu w Jedliczu instalacji do produkcji bioetanolu lignocelulozowego. Proces produkcyjny oparty jest na surowcu, którym jest słoma zbóż – pszenica, jęczmień owies, żyto – podała spółka w opublikowanej dokumentacji zapytania o informację. Wyjaśniła, iż jego celem jest uzyskanie danych m.in. na temat warunków dostaw, w tym wolumenu, a także pochodzenia oferowanego surowca.

Według Orlen Południe łączny planowany do pozyskania przez spółkę wolumen ilościowy dla zabezpieczenia potrzeb produkcyjnych instalacji wynosi maksymalnie 180 tys. ton rocznie słomy zbóż – pszenica, jęczmień owies i żyto – o zawartości wody do 15 procent. – Zakładany przez Orlen Południe termin dostaw: począwszy od miesiąca listopada 2022 roku – przekazała w ogłoszeniu spółka. Podkreśliła, że w założeniu kontynuacją prowadzonego obecnie postępowania będzie uruchomienie procesu zakupowego „związane z wyborem dostawców i zawarciem umów długoterminowych”.

Orlen Południe przewiduje, że znaczna część surowca w formie beli słomy o kształcie prostopadłościanów lub walców dostarczana będzie do zakładu w Jedliczu głównie koleją w ilościach po ok. 700 ton bądź transportem samochodowym z okolic powiatu krośnieńskiego. Magazyn zorganizowany zostanie na terenie zakładu jako cztery hale, których łączna pojemność wynosi obecnie 45 tys. m sześc., wyposażone w układ zautomatyzowanych suwnic do rozładunku surowca i podawania go na linie produkcyjne. – Cykliczność dostaw zostanie uzgodniona po uzyskaniu deklaracji dostaw – zaznaczyła spółka.

Polska Agencja Prasowa/Michał Perzyński