Prezes Orlenu zapowiada, że ta firma przejmie polski odcinek Gazociągu Jamalskiego na własność.
Właściciel gazociągu to EuRoPol Gaz, spółka z udziałami 48 procent PGNiG (Orlen), 4 procent Gas Trading (Orlen) i 48 procent Gazpromu. Jednakże akcje Gazpromu są objęte zarządem przymusowym od listopada 2022 na wniosek Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w ramach sankcji za inwazję Rosji na Ukrainie. Orlen zapowiada przejęcie akcji Rosjan, a tym samym własności polskiego odcinka Gazociągu Jamalskiego ciągnącego się od granicy białoruskiej do niemieckiej.
Kończymy z rosyjskimi wypływami w polskim systemie tranzytu gazu! Europol Gaz po uprawomocnieniu decyzji @MRiTGOVPL zostanie właścicielem akcji należących dotychczas do PAO Gazprom, a Grupa ORLEN przejmie kontrolę nad Systemem Gazociągów Tranzytowych. Polska przez całe dekady…
— Daniel Obajtek (@DanielObajtek) October 10, 2023
– Kończymy z rosyjskimi wypływami w polskim systemie tranzytu gazu! Europol Gaz po uprawomocnieniu decyzji ministerstwa rozwoju i technologii (o zajęciu akcji – przyp. red.) zostanie właścicielem akcji należących dotychczas do PAO Gazprom, a Grupa Orlen przejmie kontrolę nad Systemem Gazociągów Tranzytowych – podał prezes Orlenu Daniel Obajtek na Twitterze. – Polska przez całe dekady była uzależniona od dostaw gazu ziemnego z Rosji – jeszcze 10 lat temu stanowił on ok. 80 procent importu tego surowca. Od 2022 roku jesteśmy całkowicie niezależni od gazu z Rosji. Dzisiejsza decyzja to krok do przywrócenia pełnej kontroli polskich podmiotów nad strategiczną infrastrukturą gazową kraju.
Operator gazociągów przesyłowych, w tym Systemu Gazociągów Tranzytowych zwanych Gazociągiem Jamalskim należącego do EuRoPol Gaz, to Gaz-System. Orlen złożył do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta wniosek o zgodę na koncentrację w postaci przejęcia EuRoPol Gaz w dniu drugiego października. Został rozpatrzony pozytywnie dziewiątego października.
Orlen / Wojciech Jakóbik
Jakóbik: To dopiero początek polonizacji Gazociągu Jamalskiego