Orlen Unipetrol, czeska filia Orlenu informuje, że na wybranych stacjach klienci będą mogli przekazać przesmażone oleje. Następnie rafineria w czeskim Litvinowie przetworzy je na komponenty do biopaliw i produktów petrochemicznych.
Cały proces jest tworzone poprzez wykorzystanie Technologia hydrorafinowanych olejów roślinnych pozwala przetwarzać oleje kuchenne na paliwo. Mowa chociażby o paliwie do silników odrzutowych. Od 2025 roku Grupa Orlen ma w planach produkować niskoemisyjne, zrównoważone paliwo lotnicze, na podstawie chociażby przesmażonych olejów po frytkach, które umożliwią redukcję emisji dwutlenku węgla nawet o 80 procent. Ponadto w 2035 roku w Płocku ruszyć ma instalacja uwodorniania olejów roślinnych.
Wodorowany olej roślinny jest rozwiązaniem nie tylko kalkulującym się ekonomiczne, ale przede wszystkim ekologiczne. Możliwa jest redukcja emisji dwutlenku węgla dzięki tym technikom do nawet 85 procent w całym cyklu życia paliwa w porównaniu z tradycyjnym paliwem do silników odrzutowych.
Twitter / Grupa Orlen / Świat Komputer / Bartosz Siemieniuk
Reaktor Orlenu w Warszawie w planach jest gdzieś, lecz nie wiadomo gdzie