Orlen rozmawia o dalszej ekspansji na Ukrainie po groźbie niedoborów oleju napędowego z Rosji. Rozmawia też z Naftogazem

13 sierpnia 2021, 10:30 Alert

PKN Orlen może kontynuować ekspansję na Ukrainie. Prezes Daniel Obajtek odwiedził Kijów. Ukraina stanęła przed groźbą niedoborów oleju napędowego z Rosji w obliczu sporu z tamtejszymi dostawcami. Orlen oferuje stabilne dostawy pomimo wyzwań geopolitycznych. Rozmawiał też z prezesem Naftogazu Jurijem Witrenką.

Daniel Obajtek i Juri Witrenko. Fot. PKN Orlen
Daniel Obajtek i Juri Witrenko. Fot. PKN Orlen

– Skuteczna realizacja strategii ORLEN2030 wymaga od nas precyzyjnego wdrażania założonych celów i przyspieszenia w inwestycjach. Jesteśmy liderem transformacji energetycznej, dlatego mocny akcent stawiamy na rozwój odnawialnych źródeł energii czy zwiększenie dostępności paliw alternatywnych. Ukraiński rynek ma duży potencjał z punktu widzenia dalszego rozwoju naszego biznesu. Relacje gospodarcze między Polską i Ukrainą już są dobre i nie wykluczamy zacieśnienia współpracy w obecnych lub nowych obszarach biznesowych. Po udanych spotkaniach na Ukrainie zakładam, że uda się to osiągnąć z korzyścią dla obu stron – mówi Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Orlen sprzedaje około miliona ton produktów naftowych i rafineryjnych na Ukrainę. Jest już teraz jednym z ważniejszych dostawców benzyny i oleju napędowego do tego kraju. Posiada prawie 15 procent udziału w rynku paliw drogowych i 20 procent w rynku paliwa lotniczego. Zwiększa udziały na rynku asfaltów. Orlen Lietuva posiada już kontakty nad Dnieprem. – Ważnym elementem strategii Grupy ORLEN jest budowanie wizerunku stabilnego dostawcy, niezależnego od sytuacji geopolitycznej w regionie, który dotrzymuje zobowiązań nawet w tak trudnym otoczeniu makroekonomicznym. Dzięki temu PKN Orlen utrzymuje bardzo dobry wizerunek nowoczesnej, solidnej i stabilnej firmy europejskiej. Największą przewagą konkurencyjną Orlen Lietuva jest stabilność i terminowość dostaw wysokojakościowego produktu oraz niezależność dostaw od sytuacji geopolitycznej – przekonuje Orlen. BiznesAlert.pl informował w przeszłości o zagrożeniu niedoboru oleju napędowego, który może stać się nową bronią polityczną Kremla przeciwko Ukrainie.

Prezes Orlenu spotkał się także z prezesem Naftogazu Jurijem Witrenką, by rozmawiać o potencjale współpracy.

PKN Orlen/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Nowa broń energetyczna Putina zagraża Ukrainie. Polacy mogą pomóc