AlertAtomEnergetykaInfrastruktura

Nowy prezes Orlenu nie rezygnuje z małego atomu, ale mówi, że to wyzwanie

Ireneusz Fąfara, prezes Grupy Orlen. Fot. Jędrzej Stachura

Ireneusz Fąfara, prezes Grupy Orlen. Fot. Jędrzej Stachura

Grupa Orlen prowadzi rewizję założeń swojej obecnej strategii. Wśród nich jest budowa małych reaktorów modułowych (SMR) i uruchomienie pierwszej tego typu jednostki w 2030 roku. Nowy zarząd mówi, że ten termin to trudne zadanie i planuje aktualizację strategii do końca 2024 roku.

– Strategia Orlenu przewiduje, że w 2030 roku uruchomimy jeden SMR. Dzisiaj wiemy, że technologicznie i regulacyjnie jest to wyzwanie. Tym niemniej podkreślamy, że widzimy potrzebę rozwoju tej technologii. Patrzymy na świat i dlatego rozpoczęliśmy rozmowy z partnerami o nowej formule realizacji tego przedsięwzięcia. Mamy nadzieję, że niedługo je zakończymy – powiedział Ireneusz Fąfara, prezes Grupy Orlen.

– Cele zawarte w strategii są nadal aktualne, ale uznajemy, że ich realizacja w wielu punkach jest opóźniona. Musimy nadrabiać zaległości powstałe w ostatnich latach, a tam gdzie to nie będzie możliwe, postawić nowe cele i określić środki, aby je osiągnąć – podkreślił prezes Grupy Orlen. – Cel Orlenu na 2024 rok to przede wszystkim przywrócenie ładu korporacyjnego w firmie. Wszystkie decyzje muszą być tutaj oparte o określone kryteria. Doszliśmy do momentu, w którym menadżerowie są rozliczani z tego, co zrobią – dodał.

Według zapowiedzi, nowa strategia Grupy Orlen ma zostać przedstawiona do końca 2024 roku. Obecnie trwają prace nad oceną dotychczasowych projektów i inwestycji. Nowy prezes Orlenu zapowiada, że mogą pojawić się nowi partnerzy i inwestycje, w tym przede wszystkim w offshore na Morzu Bałtyckim.

Jędrzej Stachura

KGHM patrzy na mały atom, ale dziś nie jest mu niezbędny


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X